Hotel-café-restaurant Tramhalte (later café Keersluis) aan de Koningsweg, circa 1922. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). Vlissinger bekend stond als De Willy. De diverse eigenaren en uitbaters hebben van alles geprobeerd om de exploitatie naar een hoger plan te tillen. Ze organiseerden er muziekmiddagen en biljartwedstrijden maar tevergeefs. Het bleef een betrekkelijk rustig café dat voornamelijk werd bezocht door trampassanten, buurtgenoten en va rensgezellen. Door een dramatische ge beurtenis in 1937 werd het toch een begrip in Vlissingen. Na D.P. Jorritsma volgden W.F. Harsveld (1911), G.M. Keersemaker (1917) als exploit ant. Het café kwam in 1919 via een openbare verkoop in handen van H.M. van Weel. Café Bellamy kreeg een andere naam toen in 1923 G.J. Hajen eige naar werd. Het kreeg de naam Tramhalte. In 1927 nam het echtpaar J.F.E. Lauwereins en M.J. Lauwereins-van der Staal het café over. Zo'n tien jaar later speelde zich in het café een drama af. In de nacht van 3 op 4 maart 1937 werd het echtpaar met mes steken om het leven gebracht. De moord is nooit opgelost en staat sindsdien bekend als de Keersluismoord. Het café heeft na de moord niet lang meer bestaan. De nieuwe exploitant D. Polderman had de naam nog veranderd in La Espero (De Hoop), afkom stig uit het Esperanto. Toen de Vlissingse huisschilder A. de Hamer eigenaar werd probeerde hij het nog een keer met de naamgeving Keersluis. Het café, dat sinds de dood van het echtpaar Lauwereins al in eigendom van de gemeente was, werd in 1939 gesloopt. Op ongeveer dezelfde plaats verrees een benzinestation. Koningsweg 47 - Zilverpool Direct na de oorlog traden er circa 200 Pool se oud-strijders in dienst van De Schelde. Om hen een tijdelijke huisvesting te bie den liet de Scheldedirectie een tweetal pensions bouwen. Het pension De Starter aan het eind van de Paul Krugerstraat na bij de Keersluis en De Zilverpool aan de Koningsweg. Het gebouw kreeg deze naam vanwege de zilverkleurige verf van de ge vels. Behalve als huisvesting gebruikte de Poolse gemeenschap het gebouw ook als centrum waar ze hun traditionele fees ten vierden en vergaderingen hielden. Er bevond zich zelfs een bibliotheek. Aan vankelijk hadden zij een clubhuis aan de Wilhelminastraat op de locatie van de voormalige Jacobuskerk. Het pension aan de Paul Krugerstraat werd in 1953 gesloopt omdat veel bewoners elders in de stad een woning konden betrekken. De Zilverpool werd in 1957 gesloten en later gesloopt. Koningsweg 41 - 45 N.V. Fijnwerk De Vlissinger Marten Laernoes had de be schikking over een ware ondernemers geest. Hij was al betrokken bij de oprich ting van de Nederlandse Petroleum en Asphalt Maatschappij (Nedpam) en als di recteur van de Electro-Tinfabriek stond hij ook aan de wieg bij de oprichting van de N.V. Fijnwerk. Ten tijde van de oprichting in 1919 was hij ook wethouder in het college De fabriek Fijnwerk in aanbouw op de hoek van de Singel en Koningsweg, circa 1919. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 20