De ijscomannen van Walcheria bij West-Souburg. De stalling bevond zich in de Lampsinsstraat naast de tramremise, circa 1925. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). werd verkocht bleek later uit de opbrengst voor het fonds: 77 Gulden en 33 cent. In het begin was het aantal smaken nog be perkt. Men kon kiezen tussen vanille (7 en 10 cent) en mokka (10 cent). Later kwamen er meer smaken beschikbaar en kwam er ook meer variëteit in het verpak kingsaanbod. Er kwamen bombes en an dere fantasievormen die uit Amerika wa ren overgewaaid. De Vlissingse confiseur P. Wielsma werd aangesteld als eerste directeur van de N.V. Eerste Zeeuwsche IJscofabriek Walcheria. Hij organiseerde open dagen zodat iedereen het bereidings proces kon bekijken. Zo kon de bezoeker zelf zien hoe de grondstoffen eerst werden gekookt en daarna in ijstanks geplaatst waar ze tot zestien graden onder nul wer den bevroren. Vervolgens werd het ijs in lange repen gesneden. Vanuit deze repen werd het ijs tussen twee biscuitjes geplaatst en in vetvrij papier gewikkeld waardoor het bekende ijswafeltje ontstond. De ijswagen- tjes, crème van kleur met een opschrift van rode letters, waren goed geïsoleerd en wer den gevuld met een aantal ruwe ijsstaven. De keurig in uniform gestoken ijsventers waren daarom in staat de hele dag door hun waren te verkopen. In eerste instantie beperkte de verkoop zich tot Vlissingen en Middelburg. Later kwamen er vestigingen in Terneuzen en Goes. In de badcabines van het Vlissingse badstrand werd zelfs een ijssalon annex chocolaterie geopend. De directie bekommerde zich zelfs over het milieu. In 1922 werd ieder ijswagentje voorzien van een papiermand waarin de wikkeltjes konden worden gedeponeerd. In de regelmatig in de kranten gepubliceerde advertenties werd nadrukkelijk gesteld dat er regelmatig controles plaatsvonden. De woorden vakkundige leiding, zuiverheid en kwaliteit kwamen regelmatig terug. De directie liet zelfs in de advertentieteksten zien dat ze het scheikundig bureau van Dr. G. Spuijman te Vlissingen inschakelden om de kwaliteit te waarborgen. In december 1928 verscheen plotseling een andersoortige tekst in de krant. Het nog nieuwe fabrieksgebouw van de N.V. IJscofabriek Walcheria werd te koop gezet. De zaak werd verplaatst naar Nijmegen. April 2021 21

Den Spiegel | 2021 | | pagina 23