met een verlengde Singel en de voormalige Lampsinsstraat. De bewoners hadden zicht op de plaatwerkerij die hier in 1929 verrees en woonden vlak bij de elektrische centra le. De straat werd in 1936 gesloopt en zo werd het terrein dus echt industrieel gebied. Over de elektrische centrale is hiervoor al geschreven, gesloten in 1954, later overge nomen door de gemeente en in 1975 ge sloopt. De zware fundering is aanvankelijk blijven zitten, maar in 2019 bij het bouwrijp maken van het gebied toch verwijderd. Vanaf 2004, toen de gemeente het bedrijfs terrein overnam, is er woningbouw ge pland. Het slopen van de vele gebouwen, fabrieken, magazijnen, werkplaatsen, een laboratorium, kortom, heel veel, vond in etappes plaats. Bij de start van de bouw werkzaamheden in het gebied waren er nog bijzondere obstakels; al jaren broed den er vele meeuwenparen op het terrein en die inheemse vogels zijn beschermd. In maart 2018 bericht de Provinciale Zeeuwse Courant hierover. Falco Schoemaker van Falco Natuurbeheer uit Kruiningen voor komt met behulp van speciaal daarvoor opgeleide honden dat de meeuwen gaan nestelen. Een ander probleem was een moeilijk te verwijderen plantje. De Japanse duizendpoot zorgde voor problemen. Een plant niet schadelijk voor de gezondheid, maar die wel heel hardnekkig is, dus met wortel en tak moet worden verdelgd, aldus een bericht op 18 augustus in de PZC. Voor de beschrijving van de bedrijvigheid op het betreffende terrein hebben wij dank baar gebruik gemaakt van onder meer in formatie die Rinus van den Anker ons ver strekte. Hij werkte vele jaren bij De Schelde als hoofdconstructeur tandwielkasten en is nu enthousiast vrijwilliger bij museum Scheldewerf Vlissingen. Het Scheldeterrein Het voert in het kader van deze afleve ring van Den Spiegel te ver om alles wat er aan bedrijvigheid op dit deel van het Scheldeterrein plaats vond te behandelen. We maken een selectie om zo een algeme ne indruk te geven. De in 1929 opgerichte lichte plaatwerkerij werd al genoemd. Een grote fabriekshal, zo'n beetje midden op het terrein. Hier werden bijvoorbeeld onderde- Interieur van de tandwielfabriek,1970. (Zeeuws Archief, Stichting Behoud Scheldecollecties) April 2021 23

Den Spiegel | 2021 | | pagina 25