der Scheldehal. Naast de opstapwagens stonden hier onder meer vorkheftrucks, taxi's en een directievoertuig. Bedrijfsschool De Schelde beschikte al vanaf 1918 over een eigen opleiding, de bedrijfsschool. Aanvankelijk gevestigd in een deel van de machinefabriek, daarna in de vliegtuig fabriek. In 1955 worden alle opleidingen gecentraliseerd in een schoolgebouw aan de Koningsweg, dit is later de Helpt uzelf werkplaats. Uiteindelijk is de bedrijfsschool op de hoek Van Dishoeckstraat/Singel, schuin achter Het Scheldekwartier. Aan de kant van het hoofdkantoor, aan de Glacisstraat bevonden zich nog zaken als de eerder genoemde portiersloge, bij de poort naar het Genieterrein, een laboratori um. Ook was daar een lichtdrukkerij, waar met speciale technieken tekeningen wer den afgedrukt. Verder nog een PTT-ruimte, een telefooncentrale, waar twee medewer kers van KPN waren gedetacheerd. Terug naar de andere kant van het gebied. Zo ongeveer op de hoek Paul Krugerstraat/ Koningsweg vond vanaf de jaren tachtig van de vorige eeuw de kegelclub van De Schelde onderdak in een daar leeggeko men ruimte. De club is opgericht in 1955 en kegelde in de oude KMS-centrale op de hoek Scheldestraat/Aagje Dekenstraat. Daar werd woningbouw gepland, waarvoor het oude gebouw in 1983 werd afgebroken. Van werfterrein tot woonwijk De nieuwe wijk Scheldekwartier krijgt al behoorlijk vorm. De woningen verrijzen in hoog tempo, een deel is al bewoond. Net als andere delen van het voormalige Scheldeterrein krijgt het terrein weer bewo ners. Het gebied dat achter een hek, een muur of een muur met een hek erop lag, is nu open. Er is geen poort meer, waaruit na het blazen van de fabrieksfluit een stroom werkers op de fiets of lopend zich naar huis spoedt. Topdrukte in de Van Dishoeckstraat en de Scheldestraat en verder de stad in of uit. Tussen de middag voor de warme maaltijd en dan weer terug. Of na werktijd, Sloop van de gebouwen op het terrein van De Schelde. Op de voorgrond de verfspuitloods, schilderswerkplaats en lichte plaatwerkerij. Op de achtergrond de gloeioven, magazijn en opslag voor de afdeling ketelbouw, 2005. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen; foto H. Nagelhout). 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 28