muZEEumnieuws Met andere ogen naar een nieuw muZEEum Pol Verbeeck Het muZEEum gaat vernieuwen. We willen dat heel Nederland weet wat voor een mooi museum er in Vlissingen staat. Een nationaal georiënteerd themamuseum, aantrekkelijk voor meer bezoekers. In het voorjaar van 2022 gaat de nieuwe presentatie open. De zeereis in de zeventiende en achttiende eeuw staat daarbij centraal, gezien vanuit het Zeeuwse perspectief, met persoonlijke verhalen van zeevaarders. Meerstemmigheid Zo'n herinrichting vraagt tijd, vooral in de voorbereiding. Je moet uitgangspunten formuleren, onderzoek doen, een draai boek schrijven, nadenken over vormgeving en advies vragen aan anderen. Afgelopen najaar hebben we een grote stap gezet: het eerste schetsontwerp. Prachtig von den we het! Maar toch... er knaagde iets. In het muZEEum vertellen we verhalen. Dat willen we blijven doen. Maar van wie zijn die verhalen eigenlijk? Wie vertelt ze? Zeeuwse zeehelden, zoals Michiel de Ruyter natuurlijk. Kaapvaarders, de rijke reder Cornelis Lampsins (de eerste bewoner van het Lampsinshuis). En de verhalen van de 'gewone' mensen uit die tijd? Het dagelijks leven van mannen, vrouwen en kinderen, aan boord of aan de wal? Het waren deze stemmen die we in het eerste ontwerp mis ten. Tijd voor een aanpassing! Bij veel musea en historici is 'meerstem migheid' tegenwoordig een belangrijk the ma. Je wilt daarmee recht doen aan andere invalshoeken. Inzichten over geschiedenis blijken veranderlijk. De maritieme historie had lang een mythische status, maar was juist innig verweven met het gewone dage lijkse leven in de zeventiende en achttiende eeuw. Het zijn niet alleen zeehelden en witte Europeanen die de geschiedenis vertellen. Wat is het echte verhaal? In de media verschijnen de laatste jaren regelmatig kritische artikelen over de sla venhandel. Zeeland heeft hierin een be langrijke rol gespeeld. Daar is nu meer aandacht voor. Onlangs verscheen in NRC Handelsblad een onderzoeksverslag over de eerste Afrikanen die in 1619 in Amerika aankwamen. De tot slaaf gemaakte Isa bella en Antonio waren daarbij. Zij stonden aan de oorsprong van de Afrikaans-Ame rikaanse gemeenschap. Vlissingen speelde in dit alles een bedenkelijk grote rol. Je kunt je afvragen waarom dit allemaal nu pas naar boven komt. Er is in het verle den toch ook al onderzoek gedaan? Zeker, maar er komt altijd weer nieuw bronnen materiaal naar boven. En digitale onder zoeksdata kunnen nu beter met elkaar worden gecombineerd. Dat levert veel op. Bovendien verandert onze kijk op de ge schiedenis. Maar wat is het echte verhaal over die zogenoemde Gouden Eeuw? Hoe zit het met de slavenhandel? Had Michiel de Ruyter daar nu wel of niet iets mee te maken? Wat zijn de feiten, of is hier ook nepnieuws? Kan geschiedschrijving nog wel aanspraak maken op 'waarheid'? Een goede aanleiding om hier wat dieper op in te gaan. Reconstrueren is interpreteren Als geesteswetenschap heeft de geschied schrijving altijd al last gehad van de waarheidsclaims van de 'harde' natuur wetenschappen. In de wetenschappelijke revolutie van de zeventiende eeuw werden de wiskunde en het experiment de basis voor het verklaringsmodel van de fysische wetenschappen. Door afstand te nemen van wat je wil bestuderen, een hypothese op te stellen en deze te testen met expe- 30 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 32