rimenten zouden in de natuurwetenschap pen harde feiten aan het licht komen. De waarheid rolt er zo uit, bij wijze van spre ken. Daar had de geschiedschrijving mooi het nakijken. Kon zij wel verklaren? Neem de koloniale expansie in de tijd van de VOC en WIC. Wat zijn precies de oorzaken? Is dat wel onweerlegbaar vast te stellen? Geschiedschrijving blijkt altijd een recon structie. We baseren ons op bronnen die we interpreteren. Die bronnen zijn onvolle dig. En de informatie die een bron oplevert hangt sterk af van de vragen die je eraan stelt. Reconstrueren is interpreteren. Elke duiding is subjectief en veranderlijk. Vijftig jaar geleden keken we er anders tegenaan. En dat zal in de toekomst ook zo zijn. Begrijpen De Duitse historicus en filosoof Wilhelm Dilthey (1833-1911) deed onderzoek naar het fenomeen interpretatie. Het gaat bij geschiedschrijving helemaal niet om ver klaren, zo stelt hij, maar om begrijpen. Hij ontwikkelt hiervoor een methode, die hij Verstehen of begrijpen noemt. Dit is de aanzet voor de latere interpretatieleer (her meneutiek). Begrijpen gaat verder dan re produceren van bronnen. Ook herkenning en zelfreflectie komen daarbij om de hoek kijken. Competenties die je gebruikt als je een roman leest of een schilderij bekijkt. Je zoekt betekenis in een tekst of kunst werk en past dit via je referentiekader toe op je eigen leven. Je leeft je als het ware in. En door dat proces van begrijpen kijk je daarna een beetje anders naar de wereld. Zo kun je ook de geschiedenis bekijken. Subj ectief? Ja. Is historische kennis dan minder waard dan natuurwetenschappelijke kennis? Nee, alleen het doel en de methode zijn anders. Al moet je je natuurlijk altijd houden aan bepaalde werkafspraken uit de wetenschap. Eigen referentiekader Het gaat dus meer om begrijpen dan om verklaren. Daarmee wordt ook duidelijk waarom duidingen van geschiedenis per tijdsperiode veranderen. Je begrijpt iets vanuit je eigen referentiekader. Je kijkt door de bril van de tijd waarin je leeft. In de negentiende eeuw kwam het nationa lisme in Europa op. Er was behoefte aan nationale helden die op een voetstuk wer den gezet. Grote mannen, wit en Europees. Nu zijn we daar kritischer over. En er is aandacht voor andere perspectieven: zwart, vrouwelijk, niet-Europees. 'Gewone' men sen krijgen een grotere rol. Recent onder zoek heeft nieuwe biografische gegevens opgeleverd over de bemanning van 't Vlie- gent Hert. Dit was het VOC-schip dat in 1735 voor de kust van Walcheren is ver gaan. Het muZEEum heeft een grote col lectie voorwerpen uit dit wrak. Door de nieuwe gegevens krijgen de voorwerpen meer context, want we weten wie ze heb ben gebruikt. Hierdoor komen ze meer tot leven. Dat is een verrijking. Verwondering In de nieuwe presentatie van het muZEEum zullen we dus meer stemmen en verhalen laten horen, die de bezoeker uitnodigen tot verwondering en reflectie. De wereld van toen was immers minstens zo veelvormig en kleurig als die van ons nu. Misschien dat we er iets van onszelf in herkennen en de huidige tijd beter begrijpen. Bij dit alles staat voorop dat we al onze bezoekers, jong en oud, nu en straks, vooral een leuke dag willen laten beleven. In de komende afleveringen van Den Spie gel zullen we per thema dieper ingaan op de nieuwe presentatie. Welke verhalen zijn er? Van wie? Wat voor objecten spelen daarbij een rol? Het wordt een avontuurlijke reis, naar de zeventiende en achttiende eeuw, maar ook naar onze tijd! Wordt vervolgd... POL VERBEECK is hoofd collecties bij het muZEEum April 2021 31

Den Spiegel | 2021 | | pagina 33