Van werfterrein tot woonwijk Scheldekwartier Aafke Verdonk-Rodenhuis Deze aflevering van Den Spiegel is gewijd aan de nieuwe woonwijk, die in hoog tem po verrijst op voormalig Scheldeterrein. Ook waren er in dit gebied andere bedrij ven en instellingen als bijvoorbeeld het Sint Josephziekenhuis. Wij hebben een en an der in kaart proberen te brengen, zodat u een indruk krijgt wat er aan bedrijvigheid was in dit deel van onze stad. Nu wordt er woningbouw gerealiseerd in het gebied. Wij beperken ons tot het terrein dat wordt begrensd door Van Dishoeckstraat, Singel/Paul Krugerstraat, Koningsweg en De Willem Ruysstraat. Natuurlijk zijn we niet volledig, het gaat ons erom een beeld te geven van een ge bied waar ooit werd gewerkt en dat nu deel uitmaakt van een nieuwe woonwijk, het Scheldekwartier. Luchtfoto van het gebied waarop te zien is dat er veel gebouwen zijn gesloopt, 2007. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen; foto H. Nagelhout). Onze vaste rubrieken vindt u uiteraard ook, een bijdrage van Ad Tramper, het mu- ZEEumnieuws en Van het bestuur. Adri Meerman De vraag die Jeroen van Ommen stelde leek eigenlijk vrij eenvoudig te beantwoorden. Met zijn gezinnetje behoort hij tot de eerste bewoners van de nieuwe wijk Scheldekwartier in het verlengde van de Singel. Hij vroeg zich af wat er vroeger aan bebouwing heeft gestaan op de plaats van zijn nieuwe woning. De zoektocht naar het antwoord leverde dermate veel materiaal op over het gehele gebied dat het resulteerde in het verhaal dat voor u ligt. Het nieuwe Scheldekwartier omvat een groter gebied dan hier beschreven. In 2004 nam de gemeente Vlissingen het bedrijfs terrein over van het toenmalige Damen Shipyards voor het realiseren van woning- bouw. Over de naamgeving van het gebied is lang gediscussieerd. Aanvankelijk was voor de naam Spieghelkwartier gekozen, vervolgens Dokkershaven om uiteindelijk op Scheldekwartier uit te komen. Dit ver haal beperkt zich tot het gebied gelegen tussen de Van Dishoeckstraat, Singel/Paul Krugerstraat, Koningsweg en De Willem Ruysstraat, voorheen het verlengde van de Aagje Dekenstraat. Waar gaan de be woners zich in de toekomst thuis voelen? Wonen ze dan in De Hofjes, De Vesting, De Broederband of toch Het Scheldekwartier? Misschien in de Dempostraat? Voor veel oud-werknemers van De Schelde komt nog een naam in aanmerking: Het Genieterrein. Deze naam werd na de oorlog een begrip. Leerjongens werden regelmatig op pad ge- 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 4