Eerste ontwikkeling De Vlissingse burgemeester Arie Smit ont wierp in 1886 een uitbreidingsplan waarin hij al rekening hield met zowel de woning bouw als het opkomende toerisme. Om de oude stad te verbinden met de in ontwikke ling zijnde badplaats werd de Badhuisweg aangelegd, de latere Badhuisstraat. Eigen lijk was dit de eerste weg in het radiale stra- tenpatroon dat zich vanuit de oude stad zou gaan ontwikkelen. De Aagje Dekenstraat was de kleine rondweg rond de binnenstad. Dat was ook het geval met de Glacisstraat. Deze straat zou aanvankelijk parallel aan de Aagje Dekenstraat lopen maar daar is ten oosten van de Van Dishoeckstraat van afgeweken. De straat is daar geknikt aan gelegd waardoor bij het hoofdkantoor van De Schelde een driehoekige ruimte is ont staan. Noordwaarts liepen vervolgens de Scheldestraat, Van Dishoeckstraat, Lamp- sinsstraat en Koningsweg die allemaal op de Singel uitkwamen. In het uitbreidings plan van 1906 werd de stad ruwweg in drie delen gesplitst. De onmiddellijke omgeving van de badplaats was een uitgelezen plek voor de bouw van villa's, herenhuizen en andere vrijstaande woningen. Het terrein gelegen tussen de Van Dishoeckstraat en de Koningsweg kreeg de bestemming han dels- en industrieterrein in verband met de ligging aan het Kanaal door Walcheren en de nabijheid van de havens. Tussen deze twee gebieden was plaats ingeruimd voor de bouw van arbeiderswoningen. In het uitbreidingsplan werden Singel en Paul Krugerstraat aangewezen als hoofdweg en doorsneden het plan van west naar oost. Aan de belangrijke wegen van zuid naar noord in het plan van Arie Smit werd de Koudekerkseweg toegevoegd. De eerste ontwikkelingen qua bebouwing in het gebied tussen Van Dishoeckstraat en Het uitbreidingsplan van de gemeente Vlissingen van burgemeester Arie Smit met het radiale stratenpatroon, circa 1886. (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen). 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 6