Koningsweg vonden echter plaats aan de Singel, toen nog Singelweg. Het begint echter met het enige bedrijfsge bouw in het gebied dat nog als zodanig in bedrijf is. Glacisstraat 165 - Hoofdkantoor Schelde/Damen Tegenwoordig kan iedereen de voorgevel van het imposante hoofdkantoor van De Schelde (huidige Damen Schelde Naval Shipbuilding) bewonderen. Lange tijd wa ren deze delen van de Glacisstraat en Aagje Dekenstraat aan het verkeer onttrokken omdat ze deel uitmaakten van het werfter- rein. Om bij het hoofdkantoor te komen moest je tot voor kort officiële toestem ming hebben om de slagbomen en geüni formeerde portiers te mogen passeren. Uit alle verhalen valt op te maken dat destijds de doorsnee arbeider op de fabriek met een andere blik naar het 'Kremlin' keek dan zijn collega die op het kantoor werkte. De directie, staf, centrale administratie en tekenzalen waren in de beginperiode van het bestaan van de scheepswerf ge- huisvest in het Admiraliteitshuis aan de Dokkade. Vanwege de bouw van het eer ste deel van de machinefabriek moest het huis gesloopt worden en daarom was een nieuw onderkomen voor De Schelde nood zakelijk. De directie verstrekte opdracht om een nieuw hoofdkantoor te ontwerpen aan de Rotterdamse architect J.P. Stok. Als locatie was gekozen voor een ter rein gelegen tussen de nieuwe tramre mise en de Vlissingsche Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek (later Koena). Het inmiddels tot rijksmonument verklaarde hoofdkantoor is gebouwd in een Ameri kaanse industriële stijl en kon in novem ber 1914 in gebruik worden genomen. Aan dezelfde Aagje Dekenstraat lagen ook de uit die periode daterende machinefabriek, timmerfabriek en elektrische centrale. Het kantoor werd in 1950 en 1974 uitgebreid. Alle gebouwen van De Schelde waren sinds 1949 voorzien van een nummer, onder meer in verband met de brandverzekering. Het hoofdkantoor kreeg nummer 32 toege wezen. De achterliggende nieuwbouw kreeg nummer 36. In de periode 2013-2017 vond een ingrijpende renovatie plaats. Beide Het hoofdkantoor van de toenmalige K.M. De Schelde, 1914. (Zeeuws Archief, Stichting Behoud Scheldecollecties). April 2021 5

Den Spiegel | 2021 | | pagina 7