De Vlissingse Melkinrichting en fabriek van melkproducten Koena. Op de achtergrond het rooms- katholiek Weeshuis op de hoek van de Glacisstraat-Van Dishoeckstraat, circa 1925. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen; foto J.A. Visser). schoenfabriek van Klijberg aan de Van Dishoeckstraat om als magazijn te gebrui ken. Het pand raakte zwaar beschadigd maar het lukte hem, ondanks de schaars te, het pakhuis weer enigszins bruikbaar te maken. Het feit dat veel Vlissingers tij dens de bezetting waren geëvacueerd had grote gevolgen voor de bedrijfsvoering. Na de oorlog, in 1948, kwam het bedrijf in handen van het grote melkconcern Hollandia. Vanwege de standaardisatie van de in- en verkoop van consumptiemelk op Walcheren en Zuid-Beveland besloot de directie van Hollandia de fabriek aan de Glacisstraat per 15 september 1957 te sluiten. Het gebouw kwam in handen van De Schelde die het verhuurde aan het elek trotechnisch bedrijf Van Rietschoten en Houwens. Vanaf halverwege de jaren tach tig werd het als opslag gebruikt voor oude gereedschappen van De Schelde. Ook lag er materiaal opgeslagen van schietvereni ging De Fles. Langzaam maar zeker raakte het gebouw in verval. Het uit 2005 date rende rapport dat de cultuurhistorische ele menten en structuren op het Scheldeterrein had onderzocht en gewaardeerd adviseerde behoud van het gebouw, vooral vanwege de gevel dat in eclectische bouwtrant was opgezet en voorzien was van jugendstilele- menten. De gemeente Vlissingen besloot anders ondanks pogingen van onder meer de Stichting Stadsherstel om in ieder ge val de fraaie voorgevel te laten stutten en te conserveren. De slopershamer deed zijn werk in oktober 2006. Rooms-katholiek Weeshuis aan de Glaisstraat 161/hoek Van Dishoeckstraat De gemeente Vlissingen verkocht in 1890 een stuk grond op de hoek van de Glacis- straat/Verlengde Kolvenierstraat (later Van Dishoeckstraat) aan het rooms-katholiek Parochiaal Arm- en Weeshuis. Deze orga nisatie wilde op deze locatie een rooms- katholiek weeshuis bouwen. De zorg voor deze weeskinderen bestond al in de stad maar kreeg in 1875 echt vorm na de komst van de eerste zusters vanuit de Congregatie der Franciscanessen van Salzkotten (Duits land). In eerste instantie werd een huis aan April 2021 7

Den Spiegel | 2021 | | pagina 9