divisie samengesteld. We citeerden hier over al eerder Het Nieuws van de Dag. De divisie oefende in het Zuiderkwartier. In dit geval in Hollandse, Brabantse en Zeeuwse wateren. Dat kwam neer op het in linie va ren, elkaar berichten seinen, landingsdivi sies van matrozen en mariniers aan land zetten, geweerschieten vanuit een sloep en schieten met het kanon (met losse flodders wel te verstaan). Er werden ook aanvallen uitgevoerd op forten waarbij onder andere de forten De Ruyter en Prins Frederik als vijandelijk doel dienden. Dat waren belang rijke forten in de Stelling van het Hollands Diep en het Volkerak. Op 27 augustus werd door de divisie koers gezet naar Veere om vervolgens vanaf daar op 28 augustus, na te zijn geschut, het kanaal door Walcheren op te stomen. In Vlissingen werd in het Marinedok aange meerd. We laten nu het scheepsjournaal (in sa menvatting) van Hr.Ms. Bloedhond aan het woord, om zoveel mogelijk kleur en we tenswaardigheden aan het verhaal geven: Na het hyschen van de vlag (6.00 uur) en het waschen en dekspoelen stomen we op naar de sluizen van het Kanaal van Walcheren. Om 10,30 uur geschut en meren in het Kanaal. Schaften. Oefening met gewa pende sloepen in de Zandkreek. Zwemmen. De volgende dag gaat de landingsdivisie aan land voor een marsch naar Vlissingen. Stomen op met Ulfr, Ceberus, Reinier Claeszen en Bulgia naar Vlissingen. Laten passagieren. Zaterdag 30 augustus routiene klussen. Er mankeren 2 mariniers Mar. 2de kl J. vd Berg en Mar. 3de kl F. Bauer. Bij na dere inspectie mankeerden ook Mar. 2de kl Hoogveld en Mar. 3de kl M. Plijter. Op 31 augustus werden schepen ter gele genheid van de verjaardag van koningin Wilhelmina gepavoiseerd en het was feest aan boord. De commandant hield een ver jaardagrede, het volk kreeg (weer eens) een extra oorlam en men mocht de stad in om aan de volksfeesten deel te nemen. (Aan het eind van dit artikel leest u de ori ginele tekst hierover uit het scheepsjour naal). Op dinsdag 2 september kwamen de verlo ren zonen Bauer, Hoogveld en vd Berg weer boven water. Maar Mar. Plijter bleef zoek. Op woensdag 3 september vertrokken de marineschepen. De monitoren Cerberus en Bloedhond samen met kanonneerboten Bulgia en Ulfr en torpedoboot No. VX ver trokken zoals ze gekomen waren. Zr. Ms. Reinier Claeszen benevens torpe dobooten Rindjani en No. XVII werden ge schut om via de Westerschelde door het Zuid-Bevelandsch kanaal naar Hellevoet terug te keren. Met nog wat kleine oefe ningen onderweg zoals een nachtelijke torpedobootaanval, arriveerde men daar op 5 september. Het Scheepsjournaal van Hr.Ms.Ulfr geeft een inkijkje op de dagelijkse routine aan boord tijdens de oefening: 5.00 uur opstaan, schaften, zindelijke inspectie, schoonschip maken, vlag hijsen, stoomen, schilderen, aardappelen jassen, 12.30 uur schaft en, lappen en naaien, schilderen, gewer en poetsen, victalieeren d.w.z. victuat iën in slaan, splitsen en knopen, plunje wassen, poetsen, granaten omleggen, theewater, passagieren, avondappel, vlag en geus naar beneden halen en op tijd naar bed! T"1 iA -rr -*■ Abm t* rr1 fit. J Het bovenstaande stukje uit het scheepsjournaal van Ulfr schetst 'het vieren van den feestdag van Hr. Ms. De Koningin'. We komen in die dagen op dit schip slechts één arrestant tegen. Stoker 2de klasse J.W. Schouten kwam twee dagen te laat aan boord na het passagieren. Het regel matig uitgedeelde extra oorlam zal zijn neus voorbij zijn gegaan! 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 10