Een ieder die oud-Vlissingen een warm hart toe draagt, ziet natuurlijk dat we naar de Houtkade kij ken met het Rijkstelegraafkantoor en Gieterij. Vlissingen dus! Dan stoort eveneens de schrijfwijze van Hr. Ms. ülfr. Het zou ons niets verbazen dat we hier ülfr en Bulgia zien op 30 augustus 1902, prachtig gepavoiseerd ter ere van de Koningin Wilhelmina. Zij werd in 1898 Koningin. Voor haar Duitse moeder Emma, gingen de vlaggen bij de Zeemacht niet in top. Bron: Maritiem Digitaal. Kanonneerbooten te Middelburg circa 1895. „Tjjljor Én fjidda Opmerkelijk is dat Hr.Ms. Ulfr tijdens de di visieoefening werd ingezet om een tonnen- legger te assisteren. Vaak was Hr.Ms. Ulfr sleper van sloepen van schepen die samen de divisie vorm den. Het seinen met het Rappard-seinlicht stond hoog op de agenda. De oefeningen met geweer, revolver en sabel zal op deze kanonneerboot wel een spektakel zijn ge weest. Natuurlijk ook het knallen met het kanon en de snelvuurkanonnen. Tijdens deze oefening werd meermaals water in genomen (soms 2.100 liter) en natuurlijk ook kolen. 20 ton was gangbaar op een maximum van 30 ton. Dan zijn wassen en schrobben een vast onderdeel van 'schoon schip'. Kon bij een vrachtschip misschien volstaan worden met schoon is schoon, bij de Zeemacht zag men dat anders. Alles moest weer blinken.14 Geen spectaculaire oefening van de divisie op Walcheren, maar de mars van de lan dingsdivisie van Veere naar Vlissingen zal zeker het nodige bekijks hebben gehad. Het bezoek van de marine was een over- duidelijke acte de présence geven bij de volksfeesten ter ere van Wilhelmina. Een minpuntje was het gedrag van een aantal manschappen, dat er even geen zin meer in had. We kunnen dus stellen dat de foto waar mee we begonnen, een fotomoment is van het in linie opstomen van een oefendivisie der Zeemacht. Het bezoek was zeker niet toevallig. Doel was het onderstrepen van het Vaderlandsch Gevoel ter Ere van de Koningin. Deze rol was (is) de marine niet vreemd! Voor de volledigheid: de manschappen die er 'even' niet waren gingen naar de straf- klas. Marinier Plijter kreeg thuis in Alkmaar bezoek van een gewapend begeleide. Monitor Hr.Ms. Bloedhond keerde met schade aan één van de ketels en stuurin richting met een sleepboot terug naar Den Helder en ging op 3 november weer in op leg. Hr. Ms. Ulfr kampte op de terugweg naar Hellevoet met een warmgelopen mo- tor....voor de rest geen 'piene'. Juli 2021 9

Den Spiegel | 2021 | | pagina 11