Luchtfoto van het havencomplex Vlissingen, ca. 1930. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). ding met nog vier schepen, geschikt voor gekoeld vervoer. De familie De Pinillos had ook belangen in de zoutindustrie en was grootgrondbezitter. Miguel stond bekend als conservatief, man van 'law and order' maar trad niet bijzon der op de voorgrond. Hij steunde vanaf 1933 passief de Carlisten. Na het uitbreken van de burgeroorlog trok hij zich uit de po litiek terug. De Pinillos werd verrast door de oorlog, zijn woonplaats Cadiz werd direct door de opstandelingen bezet. Zijn schepen lagen overal verspreid, de meeste in republikeins gebied en werden in beslag genomen. Na het einde van het conflict kreeg hij zijn schepen terug. Wat vooraf ging Op grond van eerder vermeld decreet werd het ss Vasco door de regering in bezit geno men. De inbezitneming werd op 31 okto ber 1936 te Bilbao op de scheepspapieren vermeld. Het schip heeft daarna met een door de regering aangestelde kapitein en bemanning nog verschillende reizen naar het buitenland gemaakt. Begin januari 1937 werd in Bilbao de naam gewijzigd in Garbi en op de scheepspapie ren aangetekend. In mei lag het onder bevel van de door de regering aangestelde kapi tein Manuel Solis Garcia in Antwerpen. Die werd door De Pinillos voor de Rechtbank van Koophandel gedagvaard om binnen 24 uur met zijn bemanning het schip te ver laten. Garcia, die heimelijk contact met De Pinillos had, erkende de vordering die door de Rechtbank werd toegewezen. Garcia is echter niet meer aan boord geko men en zonder medeweten van zijn beman ning verdwenen. Hierop werd door de Spaanse Consul Ge neraal in Antwerpen namens de regering Victor Saez Murus tot kapitein aangesteld die namens de staat tegen eerder genoemd vonnis in beroep ging. Dit beroep werd af gewezen, Murus zocht het toen hoger op bij het Hof van Beroep in Brussel. Het Hof oordeelde op 17 januari 1938 dat de recht bank in Antwerpen niet het recht had om een uitspraak te doen over de verwijde- 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 14