De volgende dag bezocht de tijdelijke ge- zantschapsraad Ruzette minister Patijn om de bezwaren tegen de beslaglegging mee te delen en toe te lichten. Volgens de Haag- sche Courant verliep het gesprek in een vriendelijke sfeer. Vermoedelijk kwam men overeen de uitspraak van de rechtbank af te wachten. Nog meer commentaar Vanaf begin september begonnen de kran ten meer commentaar te leveren. Het Dag blad voor Noord Brabant noemde de Bel gische ophef 'ouderwetse krijgstaal van Belgische socialisten' ingegeven door ja loezie op Rotterdam en de komende Ant werpse gemeenteraadsverkiezingen. Het Vaderland sprak over recht en geen politiek. Er was hier sprake van een dood normale rechtszaak over het eigendoms- en gebruiksrecht. De ss Garbi voer over Nederlands gebied maar de Belgen stelden politieke wensen tegenover de juridische realiteit. Het geldende recht werd toegepast en daarvan kon niet worden afgeweken. Het Volksdagblad trok alle registers open. Verwijzend naar een artikel in het com munistische blad Het Vlaamse Volk zag het Antwerpen als mikpunt van fascistische aanvallen met een ophitsingscampagne tegen de socialistische burgemeester Ca- miel Huysmans. Duitse rederijen lieten hun schepen in plaats van Antwerpen Rotter dam aandoen. Door moeilijkheden te veroorzaken en het stadsbestuur in diskrediet te brengen wilde men van Antwerpen een fascistisch broei nest maken. Als het Garbi-incident België en Nederland uit elkaar zou drijven paste dat precies in de tactiek van Nazi Duitsland namelijk ver deel en heers. Ten slotte De Nieuwe Fakkel, het tijdschrift van de Revolutionair Socialistische Arbei derspartij. Het blad had begrip voor de Antwerpse grieven in casu de benadeling van Antwerpen. De regering Colijn toonde met haar optreden sympathie voor Franco. Het blad twijfelde aan de afkeer die de re geringspartijen beweerden te hebben van Fascisten en Nationaal Socialisten. Zicht op de rede van Vlissingen, ca. 1930. (Zeeuws Archief, Prentbriefkaartencollectie Vlissingen; Foto Dert Collectie). Juli 2021 15

Den Spiegel | 2021 | | pagina 17