Zicht op de Dokhaven met passagiersschip De Ruys, op de voorgrond de Stenen Beer, de Peperdijk en het Droogdok, 1938. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen, Foto Dert Collectie). met betrekking tot een Spaans schip wa ren genomen bij de uitoefening van haar soevereine macht en dat deze handelingen volgens het Volkenrecht buiten de compe tentie van een vreemde rechter vallen. De rechter wees daarbij op artikel 13a van de wet algemene bepalingen: 'Den Rechtsmacht van den Rechter en de uit voerbaarheid van rechterlijke vonnissen en van authentieke acten worden beperkt door uitzonderingen in het Volkenrecht erkend'. Rechter Jolles kwam tot de slotsom dat het verlenen van verlof tot het leggen van revindicatoir beslag in strijd was met het Volkenrecht en dat de rechter indertijd niet bevoegd was tot het geven van dit verlof. Met de uitspraak van 22 oktober 1938 werd het beslag dan ook opgeheven. Ook ver oordeelde de rechter gedaagde, De Pinillos, tot de kosten van het geding. Finale Na de uitspraak van de rechtbank was het aan boord van de ss Garbi, klaar maken voor vertrek. Nog dezelfde middag was een inspecteur van politie aanwezig voor het regelen van de formaliteiten. De hele be manning was aanwezig behalve stoker Cor- costagui die naar Frankrijk was vertrokken. Zijn monsterboekje werd meegenomen naar het politiebureau en later overgedragen aan het kantoor van de firma De Bruyne Co, scheepsagent en cargadoor, ter verzending naar de Spaanse consul in Rotterdam. Alle overige ingenomen documenten werden aan de kapitein teruggegeven. Het schip vertrok daarna naar Noorwegen. Tijdens het verblijf in Vlissingen had de bemanning geen overlast veroorzaakt. Nasleep Het Garbi-incident vond plaats in een pe riode van internationale spanningen. In maart 1938 had Hitler Oostenrijk gean nexeerd (de zogenaamde Anschluss) en einde september 1938 via het Verdrag van München het Sudetenland. Stel je voor dat op een Duits schip beslag was gelegd. Op moeilijkheden met boze buurman Hitler zat Nederland niet te wachten. Juli 2021 17

Den Spiegel | 2021 | | pagina 19