Dirk de Waterduiker Jaco Simons Als 10-jarige Vlissingse jongen verhuisde hij naar het grote Amsterdam. Eenmaal volwassen redde hij daar vele levens uit de grachten. Het leverde hem de bijnaam Dirk de Waterduiker op. Naast zijn heldenstatus was Dirk Rietveld niet van onbesproken gedrag, zo kunnen we opmaken uit het archief van de gemeentepolitie van Amsterdam. Bescheidenheid was evenmin Dirks sterkste kant. Misschien moeten we hem dat vergeven, want hij riskeerde telkens zijn leven om anderen te behoeden voor de verdrinkingsdood. Duiker Als er een brug naar je wordt genoemd, moet je iets bijzonders hebben gepres teerd. En dat heeft de geboren en getogen Vlissinger Dirk Rietveld! In een tijd dat het behalen van een zwemdiploma niet vanzelf sprekend was, viste Dirk tientallen drenke lingen uit het water van de Amsterdamse grachten. Mocht Dirk het vanuit het hierna maals kunnen volgen, zou hij vol trots naar 'zijn' brug kijken. Daar kunnen we zeker van zijn. De brug die Dirks naam draagt is van het type 'duiker'. Een duiker is een zogeheten civieltechnisch kunstwerk. Het is een ko- kervormige constructie, gelegen in een weg of toegangsdam, die is bedoeld om wate ren met elkaar te verbinden. Bij een duiker wordt in principe de bodem van de water gang onderbroken, dit in tegenstelling tot een brug of aquaduct. Feitelijk ligt er een soort vloer op de bodem van het water. Omdat de brug die naar Rietveld is ge noemd een duiker is, zou je dit bouw werk dus de 'Dirk de Waterduikerduiker' kunnen noemen. Het werd de 'Dirk de Waterduikerbrug'. Op één van de afbeel dingen zien we op de achtergrond een brug zoals we die kennen in de meest voorko mende vorm. Portretfoto van Dirk 'de Waterduiker' Rietveld. (beeldbank Stadsarchief Amsterdam). De brug dateert van circa 1955. Voor het ontwerp was de Dienst der Publieke Werken verantwoordelijk. Het is helaas niet be kend wie de architect was. De brug heeft kenmerken van de bekende bouwstijl die we kennen als de Amsterdamse School. Pas sinds november 2017 heeft de brug, die zich bevindt aan de Sloterplas in het Amsterdamse stadsdeel Nieuw-West, een naam. Het voorstel van de vernoeming naar Dirk Rietveld werd door de gemeente goedgekeurd omdat direct ten oosten van de brug al drie straten (in dit geval hoven) naar mensenredders waren genoemd. Onze Dirk paste daar goed tussen en hij bevindt zich sindsdien in respectabel gezelschap, namelijk Jan Cupido, schipper op de red dingsboot De Brandaris op Terschelling, Juli 2021 19

Den Spiegel | 2021 | | pagina 21