de Jordaan. Uiteindelijk verbleef het paar in een pension in de Valeriusstraat, gele gen in de nu chique wijk Oud-Zuid. De vele verhuizingen duidden, net als destijds in Vlissingen, op armoede. Om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen was men ook in Amsterdam steeds op zoek naar enigszins betaalbare huisvesting. In een krantenartikel liet Dirk zich eens ont vallen dat het zijn grootste wens was om Vlissingen nog één keer te zien! Hoe mooi is dat! Sinds 1869 was Dirk immers niet meer in zijn geboortestad geweest. Of die droom is uit gekomen? Het antwoord wordt helaas nergens vermeld. Hoogstwaarschijnlijk niet, want een retour Amsterdam-Vlissingen was een kostbare onderneming voor iemand uit de arbeidersklasse. Dirk de Waterduiker overleed op 15 sep tember 1940 in Amsterdam, enkele maan den na het uitbreken van de Tweede We reldoorlog. Mensenredder Dirk had diverse baantjes. Hij wordt in ver schillende bronnen vermeld als werkman in pakhuizen aan de Amsterdamse Prinsen gracht, Herengracht en Lauriersgracht. Hij verdiende zijn geld als zoutdrager, graan- sjouwer en expeditieknecht bij een hout firma. En als 'bruggentrekker' in de buurt van de Koekjesbrug. Een bruggentrekker was een man die in de stad bij hoge brug gen klaar stond om, tegen betaling, de man achter de handkar te helpen om over de vaak steile Amsterdamse bruggen te ko men. De bruggentrekker had voor dat doel een stuk touw, voorzien van een haak die aan de as van een kar geslagen kon wor den. In Amsterdam werd iemand met een dergelijk beroep kargadoor genoemd, een voudigweg naar de woorden: kar-ga-door. Als gevolg van zijn werk hield Dirk, alias Ome Dirk, zich dus voornamelijk op aan de Amsterdamse grachten en die zouden hem zijn heldenstatus bezorgen. Zijn reddingen waren befaamd. Het aantal zou in de tien tallen lopen. Dirk noemde zelf het aantal van 74, maar hij ging nogal soepel om met getallen. (Foto: Jaco Simons). In de Amsterdamse Jordaan leefden men sen in erbarmelijke omstandigheden. Cri minal iteit en alcoholmisbruik waren eerder regel dan uitzondering. Het waren dan ook vooral dronkenlappen en slachtoffers van geweldsincidenten die dankzij Dirk uit het water werden gevist. De meeste mensen konden in die tijd niet zwemmen. Gelukkig kwam er voor veel Jordanezen verbetering in hun (woon)situatie toen die andere Vlissingse held, Floor Wibaut, zich in de periode 1915-1930 in zijn rol van Am sterdamse wethouder van volkshuisvesting ging inzetten om mensen te verlossen van de armoede. Politiedossier In het archief van de Amsterdamse Ge meentepolitie vinden we persoonlijke ge beurtenissen omtrent Dirk Rietveld, maar helaas ook bewijzen van zijn soms discu tabele gedrag. Dirk bracht regelmatig een nachtje door op het politiebureau. Naast zijn heldendaden stond Dirk immers be- Juli 2021 21

Den Spiegel | 2021 | | pagina 23