kend om zijn openbare dronkenschap. Er zijn zelfs processen-verbaal waarin Dirk wordt beschuldigd van diefstal en het slaan van een politieagent. Het inventarisnummer dat Dirk op zijn naam heeft staan, bestaat uit maar liefst 90 pagina's. In het dossier vinden we tien reddingen vermeld. Maar dat zegt natuurlijk niet veel, want niet alles staat in een dergelijk dossier geadministreerd. Dirk kreeg meestal drie gulden per redding. Opmerkelijk genoeg bleek het redden van een kat of een hond lucratiever. Dat le verde Dirk namelijk vijftien gulden op; een bedrag dat gelijk stond aan drie weken de huur van zijn huis! Held In enkele artikelen over Dirk Rietveld wordt gesteld dat er betreffende zijn leven veel in nevelen gehuld zou zijn. Dat is echter sterk overdreven. Neem bijvoorbeeld zijn ge boorte- en overlijdensdatum. Daar is niets mysterieus aan. Ze zijn simpelweg te vin den in de akten van de burgerlijke stand van Vlissingen en Amsterdam. We kunnen wel stellen dat Dirk naast het hebben van een heldenstatus ook een dis cutabele figuur was, gezien de vele ver meldingen in zijn politiedossier. Daarnaast was Dirk niet vies van een leugentje om indruk te maken. Een opmerkelijk verhaal doet zich voor op 8 augustus 1937. De toen alom bekende Ome Dirk verscheen op die dag in het Amsterdamse Algemeen Handelsblad als gevolg van het feit dat hij een week later 80 jaar zou worden. Maar dat werd Dirk helemaal niet. Het is niet on denkbaar dat de bijna 79-jarige iedereen in de maling nam. Of liet zijn geheugen hem in de steek? We weten het niet. Ook zijn aantal reddingen waren hoogst waarschijnlijk niet zo talrijk als hij deed geloven. Maar doet dat er iets toe? Niet echt, want zeg nou zelf: ook als je 'maar' één mens redt, ben je een held! Bekend is ook dat hij zichzelf regelmatig voordroeg om een eremedaille te krijgen en ook zijn quotes schitteren niet door bescheidenheid. Ach, hij riskeerde steeds zijn eigen leven. Telkens weer. Quotes van Dirk de Waterduiker: - 'Manlief, wat ik al niet uit den grachten heb gesleurd!' - 'Of het nou een jood of een christen, een arme of een rijke, een mensch of een dier is, dat komt er niet op an. Floep, d'r in!' - 'Het waren trouwens niet altijd men- schen die ik uit het water haalde. Ik heb eens 25 zoetemelksche kasies op gedoken. Daar heb ik een kwartje per kaas mee verdiend.' - 'Ik schijn een fijne neus voor het werk te hebben.' - 'Je denkt er niet bij na, hè? Waarach tig, dat redden wordt een gewoonte.' - 'Als ik het wel heb, moet ik nog van Michiel de Ruyter afstammen.' Over de auteur JACO SIMONS studeerde kerkorgel en piano aan het conservatorium. Naast zijn activiteiten als musicus en componist/ songwriter houdt hij zich bezig met ar chiefonderzoek betreffende de Walcherse historie. Zijn artikelen verschenen in Den Spiegel, Klaver Vier, Nehalennia, Arneklanken, Saillant en De Wete. Online te raadplegen op www.lacoda.nl. Bronnen - Internet: https://martevansanten.wordpress.com/ 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 24