Een schat op zolder Niek Peters U heeft dat misschien wel eens meegemaakt, een huis moet worden opgeruimd en u komt voor het eerst op zolder. En wat ligt daar? Een prachtige collectie. U heeft altijd wel geweten dat het er was, maar u wist niet waar het lag en u was ook niet op de hoogte van de omvang en de schoonheid van de collectie. Het overkwam mij een tijdje geleden. Het archief van ons blad Den Spiegel moest worden bekeken, omdat het uit het oude Gemeentearchief weg moest. Om in het nu lege gebouw te kunnen komen, maakten we een afspraak met Gabriëlle Baumann, die met twee vrijwilligsters de tegelcollectie van het muZEEum aan het inventariseren was. Op de zolder! Wij konden onze nieuwsgierigheid niet be dwingen en gingen mee de wankele kra kende wenteltrap op. We troffen een vloer met de mooiste collectie tegels die ik ooit bijeen heb gezien. Honderden tegels met de prachtigste voorstellingen. Schepen, dieren, bloemen, oude ambachten, oude kinderspelen, christelijke voorstellingen; te veel om op te noemen. Ik heb nooit ge weten dat we dit als muZEEum in beheer hadden. De scheepjestegels Omdat het binnen dit artikel ondoenlijk is om alle tegels te beschrijven, concentreer ik mij nu op de scheepjestegels. Het mu- ZEEum heeft een grote collectie met af beeldingen van allerlei schepen in beheer. Vaak lijkt het op een mogelijk bestaand schip, maar soms is het pure fantasie. Op dit tableau (hiernaast) zien we ver schillende scheepstypes afgebeeld. Twee masters, driemasters, handelsschepen vis sersschepen. Wat veel is afgebeeld zijn de zogenoem de fluittypes of een spiegelretourschip uit de VOC-tijd. In die tijd een veel gebruikt scheepstype voor de handel maar ook voor de oorlogsvloot. Op de tegel rechtsboven op dit tableau ziet u een afbeelding van een driemaster met aan de boegspriet een apart zeil, een zo genaamde blinde; zeer belangrijk voor het sturen van het schip. Deze tegel is uniek. Hier zien we een vis sersvaartuig dat, terwijl de grote mast is gestreken en het visnet wordt binnen ge haald, op koers blijft door het zetten van een hulpzeil bij de fokkemast. Binnen de collectie is er maar een van. Juli 2021 23

Den Spiegel | 2021 | | pagina 25