muZEEumnieuws Ga mee op zeereis in het nieuwe muZEEum Pol Verbeeck In de nieuwe presentatie van het muZEEum staat de zeereis in de zeventiende en in de achttiende eeuw centraal. Bezoekers gaan als het ware mee op de zeereis en kijken mee door de ogen van zeevaarders, die hun persoonlijke verhalen vertellen. Maar ook de 'achterblijvers' krijgen een belangrijke rol. Hun leven staat vaak in het teken van de zeevaarders. Bij dit alles volgen we zo veel mogelijk het Zeeuwse perspectief. In de komende nummers van Den Spiegel gaan we mee op die zeereis. We ontmoeten personages, horen hun verhalen en maken kennis met de museumobjecten die het verhaal illustreren. We beginnen bij het begin: de stad Vlissingen en het bouwen van een schip. Het schilderij 'Gezicht op Vlissingen en om geving in vogelvlucht' van Petrus Segaers is een van de topstukken uit de collec tie van het muZEEum. Het schilderij uit 1669 hangt nu op de afdeling Glorie, maar zal in de nieuwe presentatie ons vertrek punt worden. We zien een bruisende haven- Schilderij Gezicht op Vlissingen en omgeving in vogelvlucht, Petrus Segaers, 1669 (detail met zicht op Keizersbolwerk en Waterpoort, rechts het Lampsinshuis). (Collectie muZEEum). stad, vol activiteit. Als je goed kijkt, zie al lerlei personen die druk in de weer zijn. Het laat zich raden wie dit zijn: immigranten, handelaren, scheepsmannen en vakmen sen. Rijk en arm lopen door elkaar. Op de voorgrond is de rede van Vlissingen te zien, met allerhande schepen. De stad is gelegen aan diep vaarwater, direct aan de Noordzee en de Westerschelde. De toegangsweg naar handelssteden als Antwerpen en Middel burg. Vanuit Zeeland varen schepen over de hele wereld. Dat is nog steeds zo. Vlissingen, stad vol veerkracht Vlissingen kent een woelige geschiede nis. In 1572 komt de stad in verzet tegen het Spaanse gezag van koning Filips II. Dat herdenken we volgend jaar, in 2022. Nadat Antwerpen is ingenomen door de Spanjaarden in 1585 vluchten veel Vlamin gen naar Zeeland. Een ongekende groei is het gevolg. In 1809, als Napoleon de baas is, wordt Vlissingen bijna vernietigd door Engelse brandraketten. En tijdens de Tweede Wereldoorlog is de stad zeer zwaar gebombardeerd. Maar Vlissingen staat steeds weer op om zich te herstellen. Wat kapot is, wordt voor de zoveelste keer op gebouwd. Het tekent het karakter van de stad en haar inwoners. In het huis van Lampsins Bezoekers van het muZEEum starten hun route in de kelders van het Lampsinshuis. Hier worden in de zeventiende eeuw voor raden opgeslagen, zoals water en bier. Dit huis uit 1641 van de steenrijke fami lie Lampsins speelt een belangrijke rol in het zeventiende-eeuwse Zeeland. De fa milie Lampsins vlucht net als veel andere Vlamingen na de val van Antwerpen naar Zeeland. De familieleden ontwikkelen zich Juli 2021 25

Den Spiegel | 2021 | | pagina 27