Boekaankondiging Piet Geljon V EEUWEN QfrWAiOiPPBM Vier eeuwen op Walcheren In Vier eeuwen op Walcheren gaat de in Vlissingen geboren Piet Geljon op zoek naar zijn voorouders. Afkomstig uit de Zuidelijke Nederlanden vestigde de oudst bekende Geljon, destijds nog Guiljon gehe ten, zich in het begin van de zeventiende eeuw op Walcheren. Met een enkele uitzon dering bleven zijn nakomelingen daar bijna drie eeuwen werkzaam als landarbeiders. Een nieuwe fase in het leven van de familie begon rond 1850 met de geboorte van een buitenechtelijk kind, dat de naam Geljon van zijn moeder kreeg. Na haar huwelijk met een weduwnaar tien jaar later verhuis den moeder en kind naar Middelburg. Zoon Abraham begon eveneens als landarbeider, maar hij kon uiteindelijk een eigen boeren- bedrijfje verwerven. In 1896 vestigde hij zich met zijn gezin op een kleine boerderij in Zwanenburg, in de gemeente Vlissingen op de plaats van het huidige Nollebos. De stad was toen volop in ontwikkeling, met name door de groei van de scheepswerf De Schelde en de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, terwijl de eerste stadsuitbreiding in het gebied van de oude vestingwallen net was begonnen. Het boek besteedt hieraan uitvoerig aandacht, evenals aan het kerke lijk leven waarbij het gezin sterk betrokken was. De groei van Vlissingen gaf nieuwe mogelijkheden voor werk en opleiding en geen van de vier kinderen zocht nog een baan in de landbouw. De twee zoons traden in dienst bij De Schelde, waar de echtgeno ten van de twee dochters later ook kwamen te werken. De volgende generatie, de tien de inmiddels, sloeg de vleugels nog verder uit, deels door vertrek uit Walcheren. Al met al geeft deze publicatie een duidelijk beeld van een familie van eenvoudige af komst, die door ruimere mogelijkheden en eigen inspanning een beter bestaan kon opbouwen. Piet Geljon, Vier eeuwen op Walcheren. Kleine geschiedenis van een eenvoudige familie. Uitgave in eigen beheer, 80 pagina's met il lustraties, 10,-, ISBN 978-90-828313-7-5, Vormgeving: Kees Hoendervangers, DtP- plus, Vlissingen. Druk: Media 58, Vlissingen. Verkrijgbaar bij De Drukkery in Middelburg. Piet Geljon schreef in het julinummer van 2019 in Den Spiegel een artikel met de ti tel: Bankiers in Vlissingen circa 1830-1930. Juli 2021 27

Den Spiegel | 2021 | | pagina 29