Een foto met een kleine geschiedenis Drs. G-Jan Derksen Schepen van het type Monitor varen door het Kanaal door Walcheren, ca. 1895. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). Het was de bovenstaande foto uit de beeldbank van het Gemeentearchief Vlissingen die een speurtocht in gang zette naar het 'wanneer' en 'wat zien we eigenlijk'. Wat is het verhaal bij deze foto? De beeldbank geeft naast 'omstreeks 1895' niets aan over de herkomst van de foto. Ook navraag bij het archief leverde geen concrete informatie op.1 De locatie is wel duidelijk. De fotograaf nam deze foto ter hoogte van het oude station van Vlissingen, aan het kanaal ter hoogte van de Keersluisbrug.2 We zien twee schepen in marinegrijs. Het eerste schip is mooi in beeld gebracht. We zien duidelijk dat de matrozen de fotograaf in de gaten hebben. Het tweede schip is qua vorm wel te omschrijven maar verder niet in beeld te brengen. De sfeer is kalm, er is veel zon licht. De aanduiding 'monitor' was een hand vat. Het betreft een scheepstype dat zijn 'roots' vindt in de Amerikaanse burgeroor log (1860-1865). We zien een drijvend vlak met een groot kanon er bovenop. Verder een open commandobrug met daarachter een groot zoeklicht. Het model werd ontwikkeld om landings schepen en blokkadeschepen voor de kust en in delta's ongezien te benaderen en dan met het kanon te lijf te gaan. De eerste mo nitor voor de Nederlandse Zeemacht werd in 1867 gebouwd door de firma Napier Sons te Glasgow (Schotland) en in bijzijn van de Inspecteur van de Nederlandsche Zeemacht Mr. Jansen en lieutenant Guyor van dezelfde Zeemacht, met succes be proefd in Schotse kustwateren.3 Nederlandse scheepswerven zoals Neder landse Stoomboot Maatschappij te Rotter dam en Rijkswerf te Amsterdam, bouwden in de jaren '70 en '80 veel van dit soort monitoren, die onderling in detail behoorlijk konden verschillen. De meeste kregen zeer vervaarlijke namen als Adder, Ceberus, Haai, Panter en Wesp. Ook werden moni toren gebouwd met wat vriendelijker en rustiger namen als Heiligerlee, Matador en Reinier Claeszen. Speciale rivier-monitoren Juli 2021 3

Den Spiegel | 2021 | | pagina 5