Gezicht op het Droogdok, 1829; aquarel van H. Speelevelt. (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen). Die stad was al helemaal in handen van de opstandelingen, alleen de citadel was nog bezet met Noord-Nederlandse troepen. Bovendien werd er langs de kust van België nog met oorlogsbodems gepatrouilleerd. Daardoor kwam het tegenwoordige België vanaf de kust en de rivier de Schelde in een isolement te liggen. En of dat nog niet ge noeg was, op de Noordzee werden onder andere vissersschepen in de gaten gehou den, want daarmee konden ook wapens of andere contrabande binnen gesmokkeld worden. Hoewel de Westerschelde al een natuurlijke barrière vormde werden toen tertijd ook wel eens vissersboten met een platte bodem, een hoogaars, gebruikt voor het maken van een landing op vijandelijk gebied. De Vloot Om een en ander te verwezenlijken was er nogal een aantal schepen nodig. Maar die had men dankzij de aangevoerde verster kingen wel voldoende. Allereerst beschik te men zoals gezegd over de gewapende stoomboot De Zeeuw. Verder was er nog 12 een heel scala aan allerlei andere soorten oorlogsbodems aangekomen. Je had toen tertijd linieschepen, fregatten, korvetten, brikken en de kleinere kanonneerboten. De laatste waren kleine ondiep liggende scheepjes met als bewapening slechts één of twee kanonnen en een bemanning van twintig a vijfentwintig man. Hoewel klein, waren ze uitermate geschikt voor de Zeeuwse wateren met de talrijke ondiepe geulen en kreken. Bovendien konden ze ook goed gebruikt worden als landingsbo- ten. Verdedigingslinie De onderstaande schepen en hun bevel hebbers namen er aan deel. Vlissingen; fregat Z.M. Minerva, onder be vel van Kolonel Generaal Frenzel. Het was een wachtschip; dat betekende dat het meestal een vaste plaats had. Het werd ook gebruikt voor opleiding van rekruten, hospitaalschip en commandoschip. Er wer den zelfs nog vonnissen uitgesproken als officieren of ondergeschikten zich misdra gen hadden (lichte gevallen). Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 14