Bevoorrading Voor zo'n vloot was natuurlijk ook veel voedsel, kleding en deksel nodig. Volgens een aanbesteding in 1830 had men het vol gende nodig; 6000 pond hard grof brood, 500 pond (scheeps)beschuit, 1200 pond gort, 500 pond grauwe erwten, 21000 pond gezouten vlees, 500 pond boter en nog kleinere hoeveelheden azijn, peper, zout, suiker, thee, rijst, pruimen, bier en wijn. Dat zal men niet in één week nodig gehad hebben, maar meestal had men een con tract met de aannemer voor bijvoorbeeld drie maanden. Zoet drinkwater vormde soms ook een groot probleem, want dat was er niet veel in Zeeland, vooral niet in droge tijden. Het is wel eens gebeurd dat op de sche pen rond Antwerpen brak en wellicht vies Scheldewater gebruikt moest worden. Voor de bevoorrading van de schepen had men wel twee waterschepen ter beschikking, de Vrouw Adriana en de Vrouw Anna, maar tijdens storm of windstil weer konden die ook niet uitvaren. Tijdens langdurige droog te moest het water soms uit Dordrecht aan gevoerd worden. Al met al zal het een hele organisatie geweest zijn om levensmidde len en dergelijke op tijd en in goede staat af te leveren op de diverse schepen. En dan hebben we het nog niet over de kle ding van de manschappen. Soms stuurde men vanuit Vlissingen verzoeken aan Den Haag om honderden stuks tegelijk, varië rend van baaitjes, een soort jekker tot on der- en bovenbroeken en hemden. Op een groot schip zaten al gauw een paar honderd man, dus die moesten ook wel eens nieuwe jassen of broeken hebben. Brandstof voor verwarming en het koken had men ook in grote hoeveelheden nodig. Soms waren er aanbestedingen voor vijftienhonderd mud gewone kolen en duizend mud steenkool; respectievelijk ongeveer honderdduizend en vijfenzestigduizend kilo's. De laatste zul len gebruikt zijn voor de stoomboten. Aan het hoofd van deze voorzieningen stond de victualiemeester; een zeer verant woordelijke functie. Over het verloop van deze oorlogstoestand hoop ik nog eens een vervolg te schrijven. JAN KALJOÜW is geboren Souburger, Groot Abeele. Hij heeft een grote interesse in heemkunde en genealogie en publi ceerde eerder in onder andere De Wete en Den Spiegel. 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 18