Een elegante stoeppaal uit de zeventiende eeuw Bernard Meijlink en Frans Beekman In mei 2018 dook in de bouwput op de hoek van de Coosje Buskenstraat in Vlissingen een opvallende archeologische vondst op. Het gaat om een gebeeldhouwde stoeppaal uit de zeventiende eeuw. In die tijd hadden de meeste huizen in de stad een verhoogde stoep in hardsteen of van klinkers voor de gevel. Vaak werd de stoep aan weerszijden afgesloten door zit bankjes met op de hoeken een bijna iden tiek stel natuurstenen stoeppalen. Het ver schil zat hem in de wapenschildjes: een 'mannelijke' steen met een hartvormig wa penschildje stond links en een 'vrouwelijke' steen met een ruitvormig wapenschildje stond rechts voor het huis. De stoep diende als waterkering langs de vaak nog niet bestrate en modderige straat en tegelijk ook als uitnodigende ontvangst plaats voor bezoek. Op de bankjes konden de bewoners bij mooi weer voor hun huis zitten om zo deel uit te maken van het le vendige straatleven. Ook dienden zij als wachtplaats voor geduldige koetsiers van bezoekers aan het huis. Een voorbeeld van zo'n stoep is te zien voor de heropge bouwde houten gevel Achter het Hofplein in Middelburg (al is hier niet zo lang geleden de rechter stoeppaal weggevallen). Door de toename van verkeer hebben de stoepjes plaats moeten maken voor publieke trot toirs en verdwenen veel van de kwetsbare stoeppalen uit het straatbeeld. Slechts en kele exemplaren vinden we vandaag nog in een tweede leven terug in Zeeuwse steden. Ons exemplaar uit Vlissingen was in eer ste instantie geen tweede leven gegund en is blijkbaar ergens in het begin van de negentiende eeuw als afval weggegooid. De bouwput op de hoek van de Coosje Buskenstraat lag ter hoogte van een voor malige gracht rond de vesting van Vlis- De opgegraven stoeppaal uit de zeventiende eeuw. (Foto Bernard Meijlink). Oktober 2021 17

Den Spiegel | 2021 | | pagina 19