'Het Varken', een Vlissings praatcollege Adri P. van Vliet In 1853 arriveerde eerste luitenant P.C. Booms in Vlissingen. Hij was van Maastricht overgeplaatst naar het Vlissingse garnizoen. In eerste instantie was hij erg positief over zijn nieuwe plaatsing. Het trotsche gezigt op den breeden Scheldestroom en de Noordzee, dat ik zelfs vanuit mijne kamer genieten kon; de bezigtiging van Marinewerf en dok; een bezoek op het wachtschip; de kennismaking met de eigenaardige zeden van Janmaat; dit alles vermogt den eersten tijd door nieuwheid eenige afleiding te geven. Daarna sloeg de verveling toe. Het aanbod aan publiek amusement was in zijn ogen en in vergelijking met Maastricht zeer beperkt en beneden peil. Gelukkig kon er wel gedanst worden in een van de zalen van de 'Prinsentuin' en van de sociëteit 'La Belle Alliance' aan de IJzerenbrug. Daarnaast was er het praatcollege 'Het Varken', zoals Booms deze vroegmoderne praatgroep betitelde. Twee jaar na de onthulling van het monu ment van Michiel Adriaensz. de Ruyter in Vlissingen (1841) besloten militairen uit het Vlissingse garnizoen een praatgroep, het 'lulcollegie', op te richten bestemd voor of ficieren van de zee- en landmacht en voor burgers. De officiële naam was niet 'Het Varken', maar 'Lulcollegie onder de zin spreuk Nugando, Discimus Nugari te Port- Fort'. Het hoofddoel was nugando, discimus nu gari (Al pratende leren we praten) en in on derlinge harmonie en vriendschap, zooveel mogelijk (dit) nog te vermeerderen, om door wrijving van denkbeelden, instructie op te doen, zijn verstand met een voorraad van kundigheden te verrijken en alzoo licht en nut te verspreiden, niet alleen onderling, maar ook daar overal, waar zulks in het be lang der maatschappij wenschelijk wordt geacht. De initiatiefnemers stelden een ludiek huishoudelijk reglement op van 48 artike len. Iedereen kon lid worden, zij het dat er ballotage plaatsvond. Velen waren marine Gezicht op Vlissingen (ca. 1850) met rechts bij de Vissershaven het standbeeld van De Ruyter. (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen). Oktober 2021 19

Den Spiegel | 2021 | | pagina 21