zo'n drijvend en overvol dorp kent veel ri sico's. Daarom zijn hiërarchie en regels be langrijk. Wie zich daar niet aan houdt, kan een strenge straf krijgen. Wat gaat er mee? Omdat er een enorme collectie objecten uit de scheepswrakken is, hebben we daar een goed beeld van. Ze tonen ons het leven aan boord. Grote kookketels, biervaten, flessen wijn en sjiek servies voor de officieren, maar ook een houten etensbak voor het gewone volk. Heel bijzonder is de loden kaascontainer uit 't Vliegend Hert. Nu zou je er anders over denken, maar toen dacht men dat dit een prima methode was om de kaas goed te houden. Kapiteinsvrouwen, zoals De Ruyters echtgenote Anna van Gelder, spe len een belangrijke rol bij de bevoorrading van schepen. De bemanning bestaat uit onder anderen matrozen, scheepsjongens vanaf een jaar of tien, timmermannen, kuipers, botteliers en konstabels. De schipper moet niet al leen een uitstekende zeeman zijn, maar ook een goed organisator. De kans op ziek ten aan boord is groot, dus de chirurgijns hebben ook een belangrijke rol. Meestal zijn er drie aan boord. Zij zijn beter af dan matrozen en soldaten, maar hebben zeker geen luxeleventje. Botbreuken, messteken, brandwonden: een ongeluk zit in een klein hoekje op een overvol schip. Er zijn vijzels, potjes en zelfs een schedelboor van de chi rurgijns in de collectie. Zo'n tien tot twintig procent van de bemanning sterft aan ziek tes. Chirurgijns moeten dus goed kunnen omgaan met de dood. Ook is het hun taak om aanwezig te zijn bij de lijfstraffen, zodat de verwondingen niet leiden tot de dood. Meisje loos Het leven op zee is een mannenwereld. Vrouwen zouden niet bestand zijn tegen dit harde leven en mogen dus absoluut niet mee aan boord. Toch zijn er gevallen be kend van vrouwen die stiekem mee gaan door zich te verkleden als man. Vaak zijn Wijnfles uit VOC-schip Het Vliegent Hert (Collectie muZEEum). het jonge vrouwen van lage komaf. Ze wa gen zich aan deze verkleedpartij om aan hun armzalige leven aan de wal te ontsnap pen. Of om hun man achterna te reizen. Ze doen zich voor als jonge mannen, zonder baardgroei en met een mannelijk postuur. De risico's om gepakt te worden zijn groot. Er is nauwelijks privacy op zo'n schip; ie dereen zit op elkaar gestouwd. Eenmaal 'gepakt' moet de vrouw meteen vrouwen kleding aan en 'vrouwentaken' vervul len zoals wassen, naaien en koken. Bij de eerstvolgende haven wordt ze naar huis ge stuurd. Maar vaak is hun lot veel slechter: de vrouwen worden overgelaten aan de lui men van de kapitein en bemanning of maar meteen overboord gekieperd. Sommige vrouwen mogen doorreizen als het te las tig is om de reis te onderbreken. Een van de bekendste vrouwen is Maria van Ant werpen. Ze wordt twee keer ontdekt, maar aanvankelijk jarenlang niet ontmaskerd. De volgende keer gaan we in op de navi gatie. Hoe vind je je bestemming op zee? Wat moet je daarvoor weten en wat heb je nodig? Oktober 2021 23

Den Spiegel | 2021 | | pagina 25