Zeepost, de marine en de Belgische opstand, een stoeppaal en een Vlissings praatcollege Aafke Verdonk-Rodenhuis Voor u ligt de laatste aflevering van Den Spiegel uit 2021. De volgende aflevering zal het eerste nummer zijn van de veertigste jaargang van ons blad. Ook de Vereniging Vrienden bestaat dan veertig jaar. Dit nummer begint met een bijzonder in teressante bijdrage van Johan Francke, Voers is mijn schrievens ni vel besonders, Zeepost als bron voor lokaal onderzoek. Uitgangspunt voor het artikel zijn de zo genaamde sailing letters, afkomstig uit het juridisch archief van het hoogste Engelse gerechtscollege dat zeezaken behandelde, het High Court of Admiralty. In de zeven tiende en achttiende eeuw werden door Engelse marine- en kaperschepen tal van Nederlandse schepen buitgemaakt. Alle aanwezige documenten werden in beslag genomen en bewaard. Ook de brieven die persoonlijk bezit van de opvarenden waren. Een deel van de brieven was af komstig van of gericht aan inwoners van Vlissingen. Johan Francke maakt op een boeiende manier duidelijk wat deze brieven betekenen voor de lokale geschiedenis van Vlissingen, voor de vrouwengeschiedenis, maar ook voor de kennis van het taalge bruik en de taalontwikkeling in die periode. Jan Kaljouw vertelt in zijn artikel over de Vlissingse marinebasis, met name tijdens de Belgische Opstand, toen er een bur geroorlog uitbrak tussen Zuid- en Noord Nederland. In De Vlissingse marine tijdens de Belgische Opstand gaat het onder an- dere over de verdedigingslinie, de daaraan deelnemende schepen en hun bevelheb bers. Wat dit alles voor Vlissingen bete kende, maakt Jan Kaljouw duidelijk in zijn gedetailleerde artikel. Een elegante stoeppaal uit de zeventien de eeuw, door Bernard Meijlink en Frans Beekman handelt over een bijzondere ar cheologische vondst in een bouwput in Vlissingen. De beide auteurs beschrijven de vondst, een stoeppaal en waar deze toe diende. Dat niet alleen Vlissingen deze pa len kende, maakt Frans Beekman duidelijk. Een wel zeer bijzonder college is het onder werp van Het Varken, een Vlissings praat college door Adri P. van Vliet. Dit wel zeer ludieke gezelschap, 'Al pratende leren we praten', werd opgericht twee jaar na de ont hulling van het monument voor Michiel de Ruyter als 'lul-collegie' voor officieren van de zee- en de landmacht en voor burgers. Hoe een en ander eraan toe ging leest u in dit verhaal. In muZEEumnieuws neem Pol Verbeeck ons weer mee op zeereis. De zeereis in de zeventiende en de achttiende eeuw staan in deze reeks centraal. Deze keer gaat het over de rol van vrouwen in dit geheel. Pol geeft een aardig kijkje in de mannenwereld die het leven op zee dan zeker nog is. Tot slot Van het bestuur, mededelingen van de voorzitter Marianne Kloosterboer, die ook vooruit kijkt naar 40 jaar Vrienden. Wij wensen u veel lees- en kijkplezier. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 4