De ingang van The National Archives te Kew, foto J. Francke, 2015. Aanwezigheid van brieven en oorsprong Deze zogenaamde sailing letters zijn afkom stig uit het juridische archief van het High Court of Admiralty, het hoogste Engelse gerechtscollege dat zeezaken behandelde. Tijdens de Engelse oorlogen (1652-1654, 1664-1667, 1672-1674, 1780-1784 en in de Franse tijd, ca. 1794-1813) werden door Engelse marine- en kaperschepen tal van Nederlandse schepen buitgemaakt. In verband met eventuele latere processen over de rechtmatigheid van die buit werden daarbij alle aanwezige scheepspapieren in beslag genomen. Naast allerlei officiële documenten zoals cargalijsten en scheep- journaals betrof dat ook alle aan boord aanwezige literatuur en alle brieven die het persoonlijke bezit van opvarenden waren. Die brieven werden bij elkaar gebonden en bewaard. Eerst in de Tower in Londen, later in het Public Record Office en weer later in the National Archives te Kew, waar ze pas in de jaren tachtig door de Nederlandse historicus Braunius werden ontdekt. Begin deze eeuw werd een start gemaakt met di gitalisering van deze bijzondere historische vondst. De inhoud van dit archief bevat na- melijk veelal brieven van gewone mensen in plaats van ambtelijke stukken die door daartoe opgeleide functionarissen werden geschreven en geven een unieke inkijk in het dagelijks leven van de zeventiende en achttiende eeuw. Vlissingen was in die tijd Archiefdoos HCA 30-356 vol met zeepost, foto J. Francke, 2015. 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 6