een belangrijke havenstad en een niet on aanzienlijk deel van die brieven was afkom stig van of gericht aan Vlissingers. Brievenprojecten De site gekaaptebrieven.nl is opgezet onder leiding van de Neerlandica Nicoline van der Sijs van het Meertens Instituut in Amster dam. Het webportaal bevat 5.862 brieven, waarvan er 178 aan Vlissingen geadres seerd zijn of er vandaan komen. Brieven als Buit is een site die onder leiding van Marijke van der Wal is geïnitieerd door de Universiteit Leiden en wordt gesteund door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Dit webportaal telt iets meer dan duizend brie ven, waarvan er 120 afkomstig zijn uit of van Vlissingen. Zee(uw)post telt momen teel 455 Zeeuwse brieven, maar wordt nog wekelijks uitgebreid. Hiervan zijn 163 brie ven afkomstig van of geadresseerd aan Vlissingers. Dat betekent niet dat al deze brieven unieke documenten zijn. Binnen deze brievencorpussen zit enige overlap. Verschil in opzet is bovendien dat de eerste twee corpussen getranscribeerd zijn volgens de diplomatieke methode (waarbij sec wordt weergegeven wat er staat) en Zee(uw)post is opgezet volgens de kritisch normalise rende methode waarbij de vele afkortingen voluit zijn geschreven en interpunctie aan hedendaagse spelling is geconformeerd. Al deze projecten zijn inmiddels alweer enige jaren oud en ontwikkelingen gaan snel in digitaliseringsland. Alle brieven uit het archiefblok High Court of Admiralty 30 en 32 zijn sinds eind 2020 digitaal toe- gankelijk gemaakt via een inventaris van het Nationaal Archief, alleen zijn de brieven nog niet verder ontsloten. Huygens Instituut voor Nederlandse Geschiedenis (Huygens ING) is bezig al deze brieven van een ge automatiseerde transcriptie te voorzien. Een systeem met kinderziekten dat wel licht over enige tijd bruikbare metadata zal opleveren. Ten slotte is de Universiteit van Oldenburg (Duitsland) bezig om alle door de Britten buitgemaakte brieven van alle Europese naties te ontsluiten. De stad en haar bewoners De hier behandelde correspondentie is van of aan Vlissingers gericht en veelal ge adresseerd aan of afkomstig uit West-Indië. Dat geeft een beeld van de kolonisatie van bijvoorbeeld Suriname en St. Christoffel (St. Kitts) in de tijd nog voordat er op gro te schaal slaven werden aangevoerd uit Afrika. Die geschiedenisbladzijde zal hier goeddeels onbesproken blijven omdat Vlis- singen zelf het onderwerp is. Zo kan aan de hand van correspondentie die mensen naar huis stuurden bijvoorbeeld een netwerk rondom personen worden op getekend. Zo stuurde Johannes Basseliers (Middelburg 1640-Torarica 1689), de eer ste gereformeerde predikant in Suriname, diverse brieven naar vrienden en bekenden in Middelburg en Vlissingen. Zijn Vlissingse kennissenkring bestond onder meer uit vendumeester Willem Backer en zijn broer en zijn zus Cataharina. Alexander Batij, plaatsvervangend secretaris van Johan Bolle, onderhield in 1672 vanuit Suriname contact met de koopman Abraham Sis, burgemeester Jacob van Hoorn, vendu- meest er Willem de Backer, Elisabeth de Grave (de huisvrouw van N. Versterre), de Middelburgse Anna Meese en makelaar Cornelis Janssen Verhulst van de Vismarkt. Door al die geadresseerden wordt duidelijk waar in de stad de winkeliers, ambachts lieden, zeelieden en kooplieden woonden; hoe het 'sociale stratenplan' van de stad er uitzag. Daarbij moet overigens niet worden vergeten dat vaak meerdere gezinnen een huis bewoonden. Zeepost van en aan Vlissingers, 1652-1815 Brieven- corpus Aan Vlissingen Vanuit Vlissingen Totaal Brieven als Buit 85 35 120 Gekaapte brieven 166 12 178 Zee(uw)post 131 32 163 Sites geraadpleegd op 28 februari 2021 Oktober 2021 5

Den Spiegel | 2021 | | pagina 7