Gezicht op de haven van Port au Prince (Saint Domingue), bestemming van een illegale slavenreis in het plan van Hogguer De Galz, gravure van Jeanne Ozanne, ca. 1780, Archives de Martinique, inv.nr. 15Fi142. en de koopman Pailipa Boncet de Jonge (1672). Bekende kooplieden en firma's die rond 1780-1781 werden aangeschre ven waren Louis du Mas, Helleman van Eijkelenberg en zonen, Steven Matthijs Snouck Hurgronje Abraham Louijsse, Richard Roberts en Story Hunt, een Britse firma die actief was in de smokkel handel op Engeland. Een alternatieve bron om meer over de smokkelhandel van de stad te weten te komen vormt het journaal van het oor logsschip Utrecht dat tussen 1 septem ber en 28 december 1794 voor de kust van Vlissingen kruiste. Hierin werden alle scheepsbewegingen op de Westerschelde genoteerd, waarbij het oorlogsschip de smokkelaars overigens ongemoeid liet. Uiteraard bevinden zich tussen de zake lijke correspondentie ook zwarte bladzij den uit de stadsgeschiedenis. Slavenhandel is een onvermijdelijk onderwerp. Een van de meest opmerkelijke daarop betrek king hebbende brieven die tot op heden werd ontdekt binnen het project Zee(uw) post betreft handelscorrespondentie tus sen de van oorsprong Franse handelsagen ten Hogguer De Galz die in 1781 vanuit Curasao een voorstel deden aan de be kende Vlissingse slavenhandelaren Matthijs Snouck Hurgronje en Abraham Louijsse. Dit behelsde het plan voor een illegale slavenreis (want buitenom medeweten van de WIC geïnitieerd) van Angola naar Saint-Domingue, vanwaar retourgoederen als suiker en koffie naar Frankrijk of de Republiek gebracht zouden worden. Beide heren waren van plan op een klein schip niet minder dan vijfhonderd slaven te stou wen (en gingen er en passant vanuit dat dit honderd doden zou opleveren). Het voor stel van beide heren was bijzonder oppor tuun: met allerlei lopende kosten werd geen rekening gehouden en de winsten op zowel de verkoop van de slaven als de West- Indische goederen werd veel te hoog inge schat. Hoewel Snouck Hurgronje Louijse waarschijnlijk nooit op het voorstel zijn in gegaan, bood deze brief de mogelijkheid het nodige over de betrokken personen uit te zoeken en de voorstellen te analyseren. Samen met andere onderzoeksgegevens leverde dat recentelijk de nodige extra kennis op over zowel Snouck Hurgronje, Abraham Louijsse, hun bedrijf als hun han delsnetwerk. Oktober 2021 7

Den Spiegel | 2021 | | pagina 9