Den Spiegel 8 fing als doel. Hij is overigens zelf de eerste die de opbrengst van zijn inspanningen re lativeert, in ieder geval de financiële kant daarvan. Twee jaar voor zijn veel te vroege dood (in 1786, pas 28 jaar oud) voorspelt hij dat in de advertentie van zijn overlijden zal staan: ‘NB! Contanten heeft men, tot nog toe, op de kamer van de overledene niet kunnen vinden.’ En zo gebeurde het ook echt dat na zijn overlijden een pakje gevonden wordt met daarop: Aan mijn vrienden. Inhoud: enkele onbetaalde re keningen. Financieel gezien was Bellamy dus zeker niet tot een kwartje uitgegroeid. Maatschappelijk gezien heeft hij in zijn korte leven volgens tijdgenoten en latere beschouwers heel veel bereikt. ‘Nederland is beroofd van een boven alle lof verheven oprechte vaderlandse dichterschrijft de Oprechte Nederlandsche Courant in de week van zijn overlijden. Gezicht op de rede en haven van Vlissingen, ca. 1785; ingekleurde kopergravure van M. Sallieth naar een tekening van D. de Jong. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, deel II, nr 1193). LOE SCHOUT (Ritthem,1952) is schrij ver van Jacobus Bellamy alias Zelandus. Dichter en patriot in opstandige tijden (1757-1786). Het boek verscheen in 2020 bij uitgeverij Den Boer De Ruiter en werd genomineerd voor de short-list van de Zeeuwse Boekenprijs 2020. Eerder verscheen van dezelfde auteur Fanfare der emancipatie, een geschiedenis van het dorp Ritthem en de rol van het vereni gingsleven (Den Boer De Ruiter, 2005). Veelbetekenend is ook dat twee naaste vrienden, Willem Ockerse en Johannes van der Palm, later belangrijke rollen ver vullen in de Bataafse revolutie (1795) en Bataafse Republiek (1795-1806). Ockerse is in 1798 hoofdauteur van de progressieve en eerste Nederlandse grondwet. Van der Palm is als minister verantwoordelijk voor de eerste nationale schoolwet (1801) en te vens oprichter van de eerste Nutsschool (in Den Haag).

Den Spiegel | 2022 | | pagina 10