u II Den Spiegel 14 Bron: Beeldbank van het Zeeuws Archief Middelburg. Schuttevaêr van 27 juni 1903: Weekblad gewijd aan de belangen van den handel en de binnenlandsche scheepvaart, berichtte: De te Vlissingen aan de havenwerken op gerichte kolentip is bij beproeving gebleken nog niet te voldoen. Dit is zoover Jammer, nu er ernstig sprake is, dat aldaar schepen zouden kunnen bevracht worden met cokes en kolen. Nu aan een der aldaar gevestigde cargadoors, onder zekere bedingen en voor zekeren tijd, vrijstelling van kaai- en liggel den is verzekerd, zoodat van de zijde der exploitanten het mogelijke wordt gedaan, het transitoverkeer in de hand te werken, ware het dus te wenschen, dat de kostbare inrichting spoedig voldeed, nu eenig transi tovervoer kan verwacht worden. Op 15 mei 1903 meldde de Vlissingsche Courant dat de kolentip aan de groote ha ven kraan einde dezer week klaar komt en zal men dan de volgende week proeven er mede gaan nemen. Zie hierna een zeldzame ansichtkaart van de betreffende kolentip. Het fotograferen was toendertijd nog een zaak waarvoor mensen gingen poseren. Rechts op de ach tergrond zien we een villa die in mijn her innering een kantoor van Rijkswaterstaat was. Bron: De Ingenieur, Feestuitgave jrg. 21, 1906. De onderstaande foto toont hoe de Fair bairn kraan het losse platform ophijst en boven een scheepsruim laat kantelen. Het sporenplan was eenvoudig: een lang ka- despoor, eindigend tegen een stootblok met ergens halverwege de kolentip. De werkwijze zal geweest zijn: een loc plaatste een groep volle wagons bij de kolentip. De meest nabij staande wagon werd getipt en daarna met de kaapstander richting stoot- blok getrokken. Dat kon doorgaan totdat het spoor tussen de kolentip en het stoot- blok geheel gevuld was met lege wagons. Daarna haakte een loc de lege wagons weg en plaatste eventueel een nieuwe groep volle wagons.8 A

Den Spiegel | 2022 | | pagina 16