c Den Spiegel 18 Doopakte Pieter Fentener van Vlissingen, met zowel de voor- als achternaam van zijn grootvader als doop namen. en richtte zijn eigen zaak op, Firma Corne- lis van Vlissingen. Dit bedrijf handelde in wijn en kolen. Niet alleen voor de familiegeschiedenis Van Vlissingen, maar ook voor die van Fentener van Vlissingen is deze Cornelis een interes sante figuur. Hij verliet Utrecht en vestigde zich in 1791 met zijn Amsterdamse echt genote Maria Fentener in de hoofdstad. Cornelis werd in Amsterdam ingeschreven als poorter. Een poorter is een historische benaming voor een burger, die zich het recht had verworven om binnen de poorten van een plaats met stadsrechten te wonen. Hij genoot bijzondere politieke en economi sche rechten. Cornelis staat in 1792 te boek als koop man te Amsterdam en handelde vanuit zijn woonplaats onder meer met de West. Hij onderhield handelscontacten met Suriname en met de kolonies Demerary en Berbice in het huidige Guyana. Producten die Cornelis daar leverde waren cement, olie en levens middelen. De Fenteners van Vlissingen in Amsterdam De oudste van Cornelis’ dertien kinderen was zoon Pieter. Hij werd op 17 septem ber 1794 geboren in Amsterdam en werd daar gedoopt op 25 september in de Oude Lutherse Kerk. Dit Godshuis staat nog altijd aan het Singel, op de hoek met het Spui. Pieter werd vernoemd naar zijn grootva der maternel. Hij kreeg echter niet alleen diens voornaam, maar tevens diens achter naam als doopnamen. En zo ging hij ver volgens door het leven als Pieter Fentener van Vlissingen. Een dergelijke combinatie kwam wel vaker voor in die tijd. Mogelijk had Maria Fentener geen broers en dreigde in haar familietak de naam Fentener uit te sterven. Of had deze constructie te maken met status? Pieters broers Simon en Paulus en zus Anna Geertruida kregen in elk geval niet de toevoeging Fentener. Pieter wordt gezien als stamvader van de dubbele fami lienaam Fentener van Vlissingen. Een vergelijkbaar constructie van namen had ook een andere tak van de Van Vlis- singens, namelijk de familie Van Tongeren van Vlissingen. Pieters neef Christoffel, geboren in 1805, kreeg ook bij zijn doop een dubbele naam mee. Zijn ouders wa ren Marinus van Vlissingen en Gijsberta van Tongeren. Vader Marinus was, net als zijn hierboven genoemde broer Cornelis, een zoon van Paulus van Vlissingen. In 1907 stierf de tak Van Tongeren van Vlis- singen uit. Op het Iberisch Schiereiland en in Latijns- Amerika is de combinatie van de familie namen van beide ouders (met de volgor de vadersnaam-moedersnaam) overigens vanzelfsprekend. Inclusief een aantal doop namen zie je daarom lange, vaak mooie namen voorbij komen. Pieter Fentener van Vlissingen trouwde met Maria Cornelia Beeke. Hij zette zijn vaders bedrijf voort en breidde het uit. Pieter handelde in steenkolen en binnen lands gedestilleerd onder de naam Firma Van Vlissingen en Stuart. Hij was name lijk een compagnonschap aangegaan met Theodorus Stuart. Pieter overleed in 1844. Dankzij een schilderij dat pas in 1877 werd gemaakt, maar werd gebaseerd op een af beelding uit circa 1840, krijgen we een in druk van hem. f f/Af't'jfr Aj,

Den Spiegel | 2022 | | pagina 20