I I -Wï fel Y^ i, L Factor 2: de talent-scout Den Spiegel 4 3 Fortgens, H.W. (1946).”De Latijnse School te Vlis- singen”.In: “Mededelingen” ZGW 1946-1947. Gevelsteen ‘Gymnasium Rep. Flissinganae’, afkomstig uit de gevel van de voormalige Latijnse school in het Groenewoud, ca. 1965. Deze steen bevindt zich in het MuZEEum. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen; foto A. van Wyngen) voet aan de grond krijgt. In 1769 is Vlissin- gen de stad waar het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen (ZGW) wordt opge richt, schrijfster Betje Wolff groeit er op en laat er haar invloed gelden, de patriotten beweging wint aanhangers onder de op komende burgerij en de stad herbergt nog al wat vluchtelingen uit andere landen. De plek waar Jacobus opgroeit kent zo naast een terughoudende werking, zeker ook een stimulerende invloed: uit veel blijkt dat aan de jonge Bellamy de geest van de Verlich ting niet voorbij gaat. Uitsnede van een plat tegrond van Vlissingen uit 1749. Met een X is de Latijnsche school aange geven, in het Groenewoud, bij de Walstraat. (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen) zingen. Tussen 1775 en 1800 gaan slechts 24 leerlingen uit Vlissingen door naar een universiteit, de meesten naar Leiden, een zestal naar Utrecht.3 Dat bakkersknecht Jacobus Bellamy een van die 24 zou wor den, was destijds volstrekt ondenkbaar. Zijn voorland was hoogstens de promotie van broodbakker tot hoogstens koekenbakker. Tegelijkertijd is Vlissingen ook de stad waar de Verlichting eerder dan elders in Zeeland Elke zondag zit Bellamy in de verplichte catechisatieles bij dominee Jona Willem te Water. Te Water staat in de stad bekend als streng gereformeerd maar tegelijk ook als 'verborgen patriot’. Hij is tegen het be graven van doden in de kerk en heeft geen probleem met de vestiging van een ka tholieke kerk in de stad. Hij spreekt zich onomwonden uit voor godsdienst- en ge wetensvrijheid in de Republiek. Intussen valt Bellamy bij hem op door zijn nieuws gierigheid en spreekvaardigheid. Jacobus weet Te Waters speciale aandacht te trek ken door hem gedichten toe te spelen. De dominee ziet dat de jonge Bellamy vol

Den Spiegel | 2022 | | pagina 6