- V De waterpomp komt weer tevoorschijn! Den Spiegel 8 Waterpomp in de tuin van het Stedeljk museum Bellamypark, 1980. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) Bij de opening van de jeugdherberg komt ook de waterpomp weer tevoorschijn. Hij staat in de hal zonder de waterbakken en krijgt de functie van brievenbus. Bezoekers kunnen hier hun post in deponeren. Aan de bovenkant is een gleuf gemaakt. Elke avond wordt de post naar het postkantoor op de Stenenbeer gebracht. Bij de sluiting van de jeugdherberg in de Breewaterstraat hadden betrokkenen angst dat door leegstand historische onderde len zouden verdwijnen. Bob Kossen heeft toen ‘historische’ voorwerpen van het pand overgebracht naar het Stedelijk Museum Vlissingen aan het Bellamypark. Deze voorwerpen zijn tijdens de restauratie/ver- bouwing van het pand tot gemeentearchief weer terug geplaatst Eén uitzondering: de waterpomp, die bleef in het museum staan. Toen de conservator van het Stedelijke Museum in 1980 startte met zijn werk zaamheden, vond hij de waterpomp ergens in een hoekje van het museum en hij heeft die toen pontificaal in de tuin van het mu seum gezet. Bij de herinrichting van de Nieuwstraat be gin jaren negentig is de grote waterkelder herontdekt. Deze waterkelder werd gevuld met het regenwater van de omliggende hui zen. Immers zo dicht bij zee is er geen of beperkt zoet grondwater. Waterpomp 1991 - 2007. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) sings aan, zonder autoblik en met geres taureerde zeventiende-eeuwse woonhuizen als achtergrond. De terugkeer van de waterpomp heeft een symbolische betekenis: het staat voor de opleving van het zuidelijke gedeelte van de Vlissingse binnenstad. Verpaupering sloeg Weer een waterpomp in de Nieuwstraat (8) Toen is het idee geboren om op die plek weer een waterpomp te plaatsen. De origi nele pomp van de Nieuwstraat was nergens meer te vinden (hierover verderop meer) en toen is besloten de pomp van het gast- huis/museum te benutten. Daarmee was de pomp ook opgenomen in het meerjarig onderhoudsplan (5). Ook op andere plaatsen in de stad zijn wa terputten gevonden. In het boek van Jasper Jaspersen Brasser (6) wordt op bladzij de 98 een waterput genoemd bij het oude stadhuis op het Bellamypark. In de PZC van 12 juni 2007 (7) wordt vermeld dat er in de Spuistraat een stadswaterput is gevonden die eertijds op de oude Vischmarkt stond. Een waterpomp is sinds 30 november 1991 weer te zien, nu in de Vlissingse Nieuwstraat als sluitstuk van de herinrich ting van de straat (6). Twee sierlijke boom pjes aan weerskanten (Japanse kers) com pleteren het beeld. Dit deel van de straat doet rustig, ietwat kneuterig, bijna on-Vlis-

Den Spiegel | 2022 | | pagina 10