April 2022 9 Waterpomp Nieuwstraat, 1905 (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zeelandia Illustrata, Prentbriefkaarten) zo’n twintig jaar geleden ook in dit stukje van het centrum toe. In het begin van de twintigste eeuw was de Nieuwstraat een ‘elitestraat’. Vooral lood sen en middenstanders woonden er. De loodsen vertrokken vanaf 1925 naar de bijzondere, gezonde en groenere buitenwij ken. De vlucht uit de binnenstad is pas de laatste jaren omgebogen. De loodsen zijn terug in de Nieuwstraat, in opgeknapte mo numentenpanden. Maar waar was de oorspronkelijke pomp? Dat was een veel mooier exemplaar, die helaas enkele jaren na de Tweede Wereld oorlog is weggehaald. Aldus trouwe bewo ners van de straat. ‘In 1948’, meende bak ker A.J. Somers. Hij wist nog dat in 1944 na de landing van de geallieerden water uit de pomp is ge haald voor de bakkerij, bij het gebrek aan zoet water uit de waterleiding. Dat zal nu niet meer kunnen. De huidige pomp staat stil en droog. De verlichting in de straat is ook aange pakt. De bestaande lantarenpalen zijn vervangen door een antiek type. De grote kastanjeboom blijft gezichtbepalend in de straat aanwezig. De twee Japanse kersen die de waterpomp ‘omarmen’, hebben tien jaar bij de gesloopte Jan Ligthartschool ge staan in de Vlissingse Schildersbuurt. De plantsoenendienst heeft ze een jaar apart gezet voor de Nieuwstraat. Ze kunnen het daar wat betreft grond en klimaat goed uit houden. ‘De gietijzeren zwengelpomp uit de Nieuw- straat in Vlissingen wordt gerepareerd en komt terug’. Dat belooft wethouder Rens Reijnierse in de PZC van 28 november 2018 (7). De pomp is begin september verwijderd, omdat deze beschadigd was door erosie en scherpe kantjes had gekregen. De VVD stelt vragen over de verdwij ning en wil toezegging over de terug keer. Restauratie van de waterpomp kost 1500 euro. Wanneer de pomp terugkomt, wil Reijnierse niet zeggen: ‘Als het dan iets later wordt, gaan er weer Vlissingers zeu ren.’ Reactie wethouder op vragen uit de gemeenteraad: de waterpomp komt terug in de Nieuwstraat (9) Pomp terug op zijn plek in Vlissings Nieuwstraat VLISSINGEN - De gietijzeren pomp was ruim een half jaar weg uit de Vlissingse Nieuwstraat. Maar sinds april 2019 staat hij weer fris geverfd te glanzen voor enkele historische panden in de binnenstad. De handzwengelpomp was weg voor res tauratie, er waren brokken af, er zaten scherpe hoeken aan en roest ontsierde het ornament. Het monument van de drinkwa tervoorziening vóór aanleg van de waterlei ding bleef (1).

Den Spiegel | 2022 | | pagina 11