Ten slotte een persoonlijke Bron: familie archief familie Jongman. Datering 1928. Noten 1 2 3 4 5 6 7 8 9 April 2022 17 recteur van de gasfabriek, was als goede vriend van burgemeester Scheldedirecteur Arie Smit, jaren lang raadslid en zelfs wethouder. Het verwijt was be langenverstrengeling en vriendjespolitiek. Zie o.a.: Nieuwe Rotterdamsche Courant van 26-07-1917. Mijn Vlissingse voorouders Jongman-Elve woonden op het Eiland. De Dijkstraat en Kanaalstraat zijn vertrouwde adresnamen. Het bunkerstation is in mijn herinnering al tijd gekoppeld aan een jongere broer van mijn opa namelijk ome Jan van het bunker schip Vlismar III. Dat was een in 1917 ge bouwde Britse tanker die in 1935 dienst ging doen als oliebunkerstation. Het volgende was ook te zien in de bin nenhaven van Vlissingen. Overgrootvader Jannis Jongman die in 1927, na zijn pen sionering bij de Maatschappij Zeeland, met een belletje een pontje runde van het Eiland naar het station. Hij was afkom stig uit Hoofdplaat maar ruilde de vis serij in voor het werk als matroos/kruier bij de Maatschappij Zeeland. Het varen op de mailboten gedurende de oorlog 1914-1918 en het verlies van boten maak ten op de man een enorme indruk. Zijn rederij vervoerde met name werkvolk van Staatsspoor, mailboten en bunkerschepen. Zij vormden de kern van de bewoners van het Eiland. Voor Jannis was stilzitten maar niks....een klein beetje de dynamiek van Vlissingen: echter meer dan een grote roei boot zat er niet in! Dat het werk op de bunkermachines even eens gevaarlijk was, blijkt uit de dood van de 33-jarige werkman A.J.J.H. De man was ’s nachts over boord gevallen en verdron ken. Het lijk werd overgebracht naar de wo ning van de overledene in de Dijkstraat op het Eiland. G-Jan Derksen is oud-geschiedenisdocent en staat zoals hij zegt meer in het verle den dan het heden. 10 S.H.V. Vlissingen bestaat 10 jaar. Een belangrijk be drijf voor de Scheldestad. Vlissingsche Courant van 7 mei 1937. We zien dus dat de Vlissingsche Courant uit de Mid del burgsche Courant nieuws vergaarde. Hoe lokaal kun je het hebben! Door te spreken over fundaties lijkt het dat er sprake is van vast opgestelde kraan. Dat was niet zo. Men werkte aan de versterking van de kade waarop de kraan op rails heen en weer kon rijden. Zeeuws Archief; Hinderwet Stokerij der gasfabriek. Zie: Abraham Gilles Jongman. Marineman in de kombuis. Druten 1917.( www.Nautiek.nl.) N.V.D.Y. Alta’s, Uitgevers en Courantenbedrijf. Vlis singen. Uitgegeven met medewerking van het ge meentebestuur van Vlissingen. Amsterdam 1925. De gemeente politiek in Vlissingen kreeg regelma tig zware kritiek omdat de politici vaak meerdere petten droegen. Zo was Jos van Raalte raadslid en directeur van de Scheldewerf. J. G. Van Niftrik: di- Zie Ingenieur van 1911 Ron van Maanen. Zwart goud en de Steenkolen Han dels Vereniging in Vlissingen. Zeeuws Archief 2020. De Zeeuw. 18 oktober 1930. Christelijk-historisch Nieuwsblad voor Zeeland. Gedenkboek van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde Vlissingen. De Schepen Die Wij Bouw den 1875-1950. Haarlem 1950.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 19