Een dramatische nacht Jules Braat Het St. Josephziekenhuis De Franciscanessen van Salzkotten Den Spiegel 18 Na de Duitse bezetting van Vlissingen in mei 1940 werd de stad geregeld door de Engelse luchtmacht aangevallen. Aanvankelijk waren het kleinschalige bombardementen die materiele schade veroorzaakten maar betrekkelijk weinig slachtoffers. Ze zorgden wel voor schrik onder de bevolking en menige nachtrust werd verstoord. Tijdens een aanval van 9 op 10 januari 1941 werd de kapel van het St. Josephziekenhuis door een bom getroffen waarbij drie zusters omkwamen. Het in 1913 aan de van Dishoeckstraat ge opende St. Josephziekenhuis was een voor die tijd moderne inrichting. Het beschikte over een ruime steriele operatiekamer, rönt- genafdeling, laboratorium, sterilisatieruim- te, een grote keuken, brandblusapparatuur, noodverlichting en had geen drempels. Aan de achterkant was de kapel gebouwd. Het werd beheerd door het R.K. Parochiaal Arm- en Weesbestuur. De medische staf bestond uit een aantal artsen, de dagelijkse gang van zaken was toevertrouwd aan de zusters Franciscanessen van Salzkotten met aan het hoofd de moeder overste. Er werkten gemiddeld 20 a 30 religieuzen, geholpen door lekenverpleegsters en huis houdelijk personeel. In december 1938 kreeg zuster Wilburgis, Anna Hedwig Lessmöllmann, de leiding. Zij werd op 27 maart 1890 te Merklinde in het Roergebied geboren. In 1917 trad zij in bij de Franciscanessen van Salzkotten, kreeg in 1918 haar kloosterkleding en legde in 1920 haar eerste geloften af, ge volgd door de eeuwige geloften in 1924. In 1918 werd zij naar Haarlem verplaatst en werkte onder andere als ziekenzuster in IJmuiden. Medio december 1938 kwam zij als overste naar Vlissingen. Na de Duitse inval in mei 1940 stond zij voor de zware taak het ziekenhuis in moeilijke omstan digheden te leiden. In 1948 vertrok zij naar Aerdenhout waar zij overste werd van het St Claraziekenhuis, aansluitend werkte zij nog enkele jaren te IJmuiden in de zieken zorg en overleed ten slotte op 9 februari 1967 in Aerdenhout. Het Sint Jozefziekenhuis in de Van Dishoeckstraat in betere tijden, ca. 1935. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) Bij het stichten van de Congregatie van de Franciscanessen van Salzkotten was Clara Pfander hoofdrolspeelster. Anna Theresia

Den Spiegel | 2022 | | pagina 20