Een onrustige avond/nacht Actie R.A.F. April 2022 19 Op 9 januari 1941 omstreeks 20 uur start ten vanaf Engelse vliegvelden 139 Blen heim- en Wellingtonbommenwerpers van Bomber Command voor een aanval op olie-installaties bij Gelsenkirchen. Aan de aanval werd deelgenomen door zes Blenheims van het 18e RAF Squadron gestationeerd op de basis Massingham in Norfolk. De raid werd een fiasco, slechts 56 bemanningen rapporteerden de doelen te hebben gebombardeerd, anderen hadden hun lading verspreid of op alternatieve doe len afgeworpen. Een van die alternatieven was Vlissingen. Groepsfoto van het verplegend personeel van het Sint Josephziekenhuis, rond 1938. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) Voor Vlissingen was het een onrustige avond. Vanaf 19.30 uur verschenen gere geld één of meerdere vliegtuigen boven de stad en zoeklichten en luchtafweergeschut kwamen dan in actie. Op de grond heers te verwarring over wat er gaande was. De Luchtbescherming van Middelburg meldde zware knallen in de richting van Vlissingen en vroeg om opheldering. Af en toe was het even rustig maar dan verscheen weer een toestel waar afweerge schut en zoeklichten zich op uitleefden. Rond 22.00 uur werd het echt menens, het luchtalarm begon te loeien en er was sprake van bommen op de Buitenhaven of het Eiland. Burgemeester Van Woelderen, Commissaris van Politie Gasinjet en huis arts Lacomblé informeerden bij de Lucht bescherming naar bijzonderheden, net als de portier van de KMS en de Lucht- Pfander werd op 6 december 1827 in Kallenberg (Sauerland) geboren als doch ter van een katholieke moeder en een pro testantse vader. Zij volgde de basisschool en de avond school en wilde onderwijzeres worden wat tot onenigheid met haar vader leidde. Via een kennis trad zij in 1850 in bij de Congregatie van Liefdezusters en ontving de naam Clara. Na de nodige twijfel stichtte zij later met enkele medezusters in Olpe de Congregatie van de Zusters van de Keilige Franciscus. In december 1860 volgde de inkleding van negen zusters en werd de altijddurende aanbidding door de gemeen schap uitgeoefend. Na de verplaatsing van het moederhuis naar Salzkotten kwam er een splitsing tus sen de zusters in Olpe en die in Salzkotten. De laatsten gingen door onder de naam Franciscanessen van Salzkotten. Van 1872 tot 1879 was de protestantse kanselier Otto van Bismarck, de ijzeren kanselier, in conflict met de rooms katho lieke kerk, de zogenaamde Kulturkampf. In die periode kreeg Clara van de Paderborner bisschop Konrad Martin toestemming om zonder hulp van een priester nieuwe zusters in de orde op te nemen. Later werd haar verweten daarmee het kerkelijk recht ge schonden te hebben en werd zij uit de orde verwijderd. Zij reisde toen naar Rome voor rehabilitatie en stierf daar op 5 oktober 1882. Later werd zij na een langdurig on derzoek volledig gerehabiliteerd. Ket is niet uit te sluiten dat de Kulturkampf voor enkele zusters aanleiding is geweest om in 1875 in Vlissingen katholieke wezen te gaan verzorgen. In 1924 betrokken de zusters Francisca nessen het landgoed Alverna in Aerden- hout, het daarop gelegen landhuis werd het Moederhuis van de Nederlandse tak waar nieuwe zusters hun opleiding en vorming kregen.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 21