Luchtafweer Den Spiegel 20 bescherming van Souburg. De Duitse Havencommandant meldde dat vermoe delijk bommen in het water terecht waren gekomen, de Flakabteilung vroeg ook om inlichtingen, kortom onduidelijkheid troef. Wel werd even na 23.00 uur het luchtalarm ingetrokken. Toch moest het ergste nog komen. Tegen middernacht naderde weer een vliegtuig en opnieuw was er luchtalarm. Boven de stad hing een lichtkogel en er vielen bommen. Al vrij spoedig meldde de politie dat het St. Josephziekenhuis was getroffen en een Opruimingsploeg werd gewaarschuwd. Na ongeveer twintig minuten klonk het signaal “veilig“ en kon de rampplek worden betre den. Men probeerde steeds met behulp van zoeklichten het toestel in het vizier te krij gen maar door nevel lukte dat niet. Als een vliegtuig overvloog werd een moordend spervuur afgegeven met weinig resultaat. Om 21.45 uur werd op 3500 meter hoogte boven Vlissingen een vliegtuig waargeno men dat brisantbommen afwierp en zwaar werd beschoten, tegen middernacht werd melding gemaakt van bommen op het St. Josephziekenhuis en een opslagplaats van de KMS. Ondanks de 1300 afgevuurde gra naten van zwaar kaliber en een onbekend aantal van lichte kalibers werd geen suc ces geboekt. Men had beter gericht kunnen schieten in plaats van lukraak een spervuur te leggen. Rapportage Pilot Officer Charles Sherring R.A.F. Het getroffen ziekenhuis aan de voorzijde, januari 1941. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) Op Walcheren stond veel Duitse luchtaf weer (Flak), in januari 1941 de Marine Flak Abteilung 703 onder commando van Korvettenkapitan Freiherr von Lupin en de Marine Artillerie Abteilung 202. Deze laat ste had geschut bij Dishoeck, Westkapelle, Oostkapelle, Domburg en Vrouwenpolder en was ook met zoeklichten uitgerust. Uit het logboek van MFA 703 van 9 op 10 januari blijkt dat het een onrustige avond en nacht was. Vanaf 19.30 tot de volgende ochtend 4.30 was er sprake van vijandelijke luchtactiviteit. Er kwamen mel dingen binnen uit Domburg, Terneuzen en Hoek van Holland. Sherring kreeg die nacht opdracht met zijn Blenheim acties uit te voeren bij Gelsen kirchen. Hij rapporteerde (vrij vertaald): ‘we hadden een rustige heenvlucht, wel waren er bij Gelsenkirchen zoeklichten en Flak actief. We konden het doel niet vin den en gaven het op waarna we over Essen vlogen. Daar was veel afweervuur, we pro beerden onze bommen te laten vallen maar door de bewolking mislukte dat daarom vlogen we naar de haven van Vlissingen. Om het doel te vinden gooide Butler (waar- nemer/bommenrichter) een lichtkogel uit boven de binnenhaven waarbij veel op ons

Den Spiegel | 2022 | | pagina 22