Gevolgen De slachtoffers April 2022 21 werd geschoten Bij thuiskomst was het erg helder, in de briefing room deden we ver slag’. Uit andere rapporten blijkt dat het eigen lijke doel wegens bewolking niet gevonden kon worden maar dat een niet nader om schreven (gecodeerd) doel (Vlissingen) van ruim drie km. hoogte werd aangevallen en dat het resultaat niet kon worden vastge steld. De bom op het St. Joseph verwoestte de kapel met altaar, banken, orgel enzovoort, van het ziekenhuis waren deuren ontzet en alle ruiten er uit, ook was er veel schade aan het weeshuis en de nieuw gebouwde keuken. Van het KMS hoofdkantoor wa ren alle ruiten aan de achterkant kapot. Omliggende huizen hadden glas- of dak pannenschade. Van de tram Vlissingen- Middelburg was de bovenleiding vernield, kortom een ravage van jewelste. Op het moment van de inslag logeerde de secretaris van het ziekenhuisbestuur, de heer W.S.J.M. van Oosterhout in het wees huis. De deur van zijn kamer was geblok keerd maar hij werd na een kwartier door Duitse militairen ontzet. Toen het signaal ’veilig’ klonk ging hij naar het ziekenhuis waar met overste Wilburgis appel werd ge houden. Al snel bleek dat drie zusters ont braken, zij bleken onder puinhopen van de kapel te liggen. Verder was een zuster door glas gewond en een dienstmeisje had lichte verwondingen. Al spoedig werd een verminkt lichaam ge vonden. Bij daglicht werd verder gezocht naar de slachtoffers, de deken van Middel burg, R.M.A. Nieveen van Dijken, was ter plaatse en zag dat een oor, hand en een stuk romp werd geborgen. Ook was hij getuige van de berging van de tabernakel waarin de hosties ongeschonden werden aangetroffen. Overste Wilburgis ontfermde zich over de stoffelijke resten, er werd zelfs een lichaamsdeel in een boom aangetroffen. Zij zocht lichaamsdelen bij elkaar en pro beerde de resten van een persoon te com- pleteren. Het zal een schokkende ervaring geweest zijn. Om verdere materiele schade te voorko men moesten daken, deuren en ramen worden afgedicht. Omdat geen hout en glas beschikbaar waren stelde de gemeente een partij hardboard ter beschikking. Chirurg Dr. Staverman stond zijn kleine operatieka mer af voor een noodkapel en de pastoor zorgde voor stoelen. De ruimte was echter te klein om patiënten, zusters, verpleeg sters plaats te bieden waardoor stoelen op de gang moesten worden geplaatst. Dodelijk getroffen werden: Zuster Maria Laeta, Bernardine Albracht, geboren op 20-08-1886 te Helminghausen, Kreis Brilon, ingetreden te Salzkotten op 30-05-1911 en in 1912 uitgezonden naar Nederland, aanvankelijk te Wervershoof. Zuster Maria Apollonaria, Johanna Orth, geboren 08-02-1884 te Remagen, inge treden te Salzkotten op 03-12-1914, in 1924 naar Nederland verplaatst, aanvan kelijk te Haarlem. Zuster Maria Warina, Anna Preusz, gebo ren 03-01-1898 te Lethmate, ingetreden te Salzkotten op 03-11-1920 en in 1922 naar Vlissingen gezonden. Op 11 januari werd hun overlijden bij de Burgerlijke Stand aangegeven. Gewond werd de Nederlandse religieu ze zuster Wilhada, Maria Wijte, geboren Het klooster Alverna bij Aerdenhout, ca. 1935. (Foto beeldbank Noord-Hollands Archief)

Den Spiegel | 2022 | | pagina 23