Uitvaart in klooster Alverna Ontsteltenis Berichtgeving Extra bestuursvergadering Den Spiegel 22 De dood van drie zusters ging als een lo pend vuurtje in Vlissingen rond. Veel inwo ners toonden zich geschokt en niet alleen de katholieken. Het ziekenhuis had een goede reputatie, veel mensen waren er be handeld en onder de indruk van de toewij ding der zusters. Mijn moeder, Brabantse en van huis uit ka tholiek, hoor ik nog zeggen: ‘wa’s da toch zonde van die nonnekes van ’t St Joseph’, ook onze protestante buren toonden mede leven. Op zondag 12 januari kwam het bestuur in extra vergadering bijeen en stond stil bij de dood van de drie zusters. Pastoor Timp wilde met het bestuur overleggen over verplaatsing van het ziekenhuis. Enkele bestuursleden zagen verplaatsing, en ze ker buiten Vlissingen, niet zitten waarop de pastoor voorstelde met het gemeente bestuur en ziekenhuis Bethesda te zoeken naar mogelijkheden. De voorzitter zegde toe met beide instanties te gaan overleg gen. In de dagbladen was aanvankelijk sprake van een bomaanval op een ziekenhuis in het zuiden van Nederland, later werd be richt dat het St. Josephziekenhuis in Vlis- singen was getroffen en drie zusters waren omgekomen. Er werd kritiek geuit op de slordige manier van bombarderen door de Engelsen waar bij huizen en boerderijen werden getroffen. In Den Haag waren woonhuizen gemitrail leerd, het leek op terroriseren van de be volking. Van het moederklooster Alverna was al be richt ontvangen dat de begrafenis daar op het kloosterkerkhof zou plaatsvinden waar op besloten werd in Vlissingen een Heilige Mis ter gedachtenis op te dragen. Maandag 13 januari werden de stoffelijke resten naar Haarlem vervoerd. In de trein was een extra wagon geplaatst die bij aan komst naar een zijspoor werd gerangeerd. De kisten werden uitgeladen en met een rouwauto naar het klooster Alverna overge bracht waar bij de ingang zusters stonden opgesteld. Huiskapelaan Sijm verrichtte de liturgische handelingen waarbij de hele kloostergemeenschap aanwezig was, daar na werden de slachtoffers in de kloosterka pel opgebaard en betrokken enkele zusters de dodenwacht. De volgende ochtend celebreerde pastoor Timp uit Vlissingen de Requiemmis. De kapel was geheel gevuld met zusters Fran ciscanessen en leden van kloosters uit de omgeving. Ook de moeder overste van St. Joseph was met enkele zusters aanwe zig evenals enkele doktoren en geestelijken uit de omgeving. Een koor zong een af scheidslied met als laatste regel: Uw wer ken zullen u volgen tot in ’s Hemels Sion’. Na de mis werden de drie kisten naar het kloosterkerkhof gedragen waar pastoor Timp met zijn assistenten de absoute ver richtte. Bij het graf stonden drie zusters met een brandende kaars en drie met een le- lietak, symbolen van Goddelijke liefde, zui verheid en vergankelijkheid. Na afloop vertelde moeder overste over de vreselijke nacht. Bij luchtalarm werden de patiënten naar de gang gebracht en moes ten de zusters op hun post blijven. Die avond was al een keer luchtalarm geweest en toen het wat rustiger werd gingen enkele zusters bidden in de kapel die kort daarna door een bom werd getroffen. Met hulp van Duitse militairen werd in de duisternis naar slachtoffers gezocht. Na de bominslag was er onder de patiënten en inwonende senioren grote consternatie, velen wachten biddend af... Moeder overste 01-11-1886 te Hensbroek. Zij kwam op 15-09-1938 naar Vlissingen. Of haar verwonding een rol heeft gespeeld is niet te achterhalen maar zij vertrok op 04-07-1 943.naar Heemstede en is op 25-08-1945 te Haarlem overleden.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 24