Officieel rapport Kerkdienst in Vlissingen Verplaatsing April 2022 23 Het graf van zuster Apollonaria, 2020 (foto Jules Braat) Op 17 januari werden de zusters in Vlis singen herdacht. In een volle Onze Lieve Vrouwekerk droeg pastoor Timp de mis van requiem op, geassisteerd door de rec tor van het ziekenhuis en de kapelaan. Op de voorste banken zaten de zusters, ook verschillende autoriteiten waren aanwezig zoals de wethouders Edelman, Knoop en Rorije, de gemeentesecretaris en het hoofd van Sociale Zaken van de gemeente. Ook een aantal doctoren en personeel van het Christelijk Ziekenhuis Bethesda, de di recteur van de HBS, het katholieke kerk- Op 11 januari stuurde de burgemeester een rapport naar de Rijksinspecteur voor de Bescherming van de Bevolking tegen Luchtaanvallen in Den Haag. Samengevat verklaarde hij dat op 9 ja nuari ’s avonds twee luchtaanvallen op Vlissingen waren ondernomen. Bij de eer ste aanval waren vier bommen geworpen, één op het terrein van de betonning, één of twee in het verbrede kanaal en één op het terrein van de Vlismar. Bij de tweede aanval vielen vijf bom men, één op de kapel van het St. Joseph- ziekenhuis en vier achter het kantoor van de KMS waarvan er een niet ontplofte. Er waren geen slachtoffers bij het perso neel van de Duitse Weermacht, de politie of Luchtbescherming en bij de eerste aanval ook geen burgerslachtoffers. Bij de tweede aanval werden drie zusters gedood, één zwaar gewond en een dienstmeisje licht ge wond. Bij beide aanvallen werden geen dieren ge dood of gewond. Op materieel gebied werd schade ge meld aan pijpleidingen en een tank van de Vlismar, verwoesting van de kapel en zware schade aan het ziekenhuis, vernieling van alle ruiten aan de achterkant van het KMS kantoor, vensterschade aan huizen in de van Dishoeckstraat en Koningsweg. Door beschadiging van de bovenleiding was het tramverkeer tijdelijk gestremd. De niet ontplofte bom achter het KMS kan toor werd 10 januari ontmanteld bestuur en nog vele anderen woonden de plechtigheid bij. Het kerkgebouw werd gevuld met gebeden en gezangen met tot slot een meerstemmig gezang door het kerkkoor. Diep onder de indruk verlieten de aanwezigen de kerk. Tijdens de begrafenis drong provinciaal overste Digna Becker aan op verplaat sing naar een veiliger plek, in het uiterste geval zou zij zich genoodzaakt zien haar zei ook dat de gewonde zuster hoopte na haar herstel haar werk in het ziekenhuis te kunnen voortzetten. Door de vele verwon dingen was een lange herstelperiode te ver wachten. De congregatie ontving condoleances van de bisschop van Haarlem en de oud-vicaris generaal, de oud-president van het Groot Seminarie Warmond en veel andere hoge kerkelijke functionarissen. In de PZC van 18 februari 1941 plaatsten bestuur, overste en zusters een dankbetui ging

Den Spiegel | 2022 | | pagina 25