1572: Vlissingen in verzet Karen Kroese Zeeuwen naar de West April 2022 27 Illustratie Kees van der Burght. (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen) Er moet in Vlissingen een citadel worden gebouwd én er komen nog eens honderden Spaanse soldaten in de huizen van de in woners, wordt er vanuit Madrid bepaald. De Spaanse schepen liggen al voor de kust. De Vlissingers pikken het niet langer. Ze zijn verenigd in hun verzet: katholiek en pro testant, burgers en machthebbers, arm en rijk. Op 6 april 1572 weten de Vlissingers gezamenlijk de Spanjaarden te weren uit de stad. Een belangrijke eerste stap op weg naar de geboorte van Nederland. Het is dit jaar precies 450 jaar gele den dat de Vlissingers in verzet kwamen. Het Zeeuws maritiem muZEEum brengt vanaf 1 april over deze historisch belang rijke gebeurtenis de tentoonstelling 1572: Vlissingen in verzet. Ook heel geschikt voor kinderen door de tekeningen van Cees van der Burght, de speelse inrichting en korte, bondige teksten. In 1649 verleent de WIC de broers Cornelis en Adriaan toestemming om het weste lijk delen van Sint-Maarten te kolonise ren. In 1655 krijgen de Lampsins het pa troonschap over Tobago; een eiland bij de Antillen. Ze noemen het Nieuw-Walcheren en bouwen er de nederzetting Nieuw- Vlissingen. In de koloniën vestigen zich veel Zeeuwen en Hollanders. Met hun schepen brengen de Lampsins kolonisten over uit Europa. Ook vrouwen; zij worden nagezon den. Soms om met mannen te trouwen die ze helemaal niet kennen. De broers bezitten vier plantages op de ei landen. Daar wordt tabak, gember, katoen, indigo en suikerriet verbouwd. Op de plan tages werken tot slaaf gemaakten. Cornelis en Adriaan zijn direct betrokken bij de sla venhandel en de slavernij wereldwijd. Ze Volgende keer gaan we dieper in op de handel. Welke goederen werden er in verre oorden opgehaald en waar werden ze weer afgeleverd? En is het waar dat er ook flink werd verdiend met smokkel? hebben de slavenhandel geïntroduceerd op deze eilanden. Dit onderwerp komt verderop in de nieuwe presentatie uitge- breider aan bod. Maar dat de slavenhandel bijdraagt aan de rijkdom van de Lampsins, dat is een feit. Aan de wand in de vernieuwde presenta tie zien we kaarten met daarop Tobago. Cornelis Lampsins wordt in 1662 uitgeroe pen tot baron van Tobago. Daarvoor moet hij eerst een flinke som geld betalen aan Lodewijk XIV. Status is ook in de zeventien de eeuw te koop, net als nu.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 29