Dishoeckstraat Adri Meerman Een waterpomp, een kraan van 150 ton en een dramatische nacht in de Van Den Spiegel 2 Het tweede nummer alweer van Den Spiegel in het jaar waarin zowel de vrien denvereniging als dit verenigingsblad het veertigjarig bestaan viert. Harry Overdam staat tijdens zijn stads wandelingen in Vlissingen vaak stil bij de waterpomp in de Nieuwstraat. Zijn bijdrage voor Den Spiegel bevat meer lezenswaar dige informatie dan alleen de verrassende herkomst van deze waterpomp. Hij laat het Arm-, Gast- en Weeshuis aan de Hellebar- dierstraat de revue passeren, het gemeen tearchief Vlissingen, de jeugdherberg en zelfs de tuin van het stedelijke museum aan het Bellamypark. De vraag rest: ‘Waar is de oorspronkelijke waterpomp gebleven?’ In het tweede en derde deel van Op Hoogte Gewicht speelt geen rol, maar geld wel beschrijft G.-Jan Derksen de groei van de kenmerkende skyline van Vlissingen, voor al beheerst door de fabriekskranen van De Schelde. In 1913 verrees er een torenkraan van 150 ton. Dit gevaarte domineerde het kranenpark tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw. In de Buitenhaven was de Parata, de drijvende kolenbunkermachine van de Steenkolen Handels Vereniging (S.H.V.) een opvallende verschijning. Derk- sen sluit zijn verhaal af met een kleine ge schiedenis over zijn overgrootvader. Een dramatische nacht, zo luidt de veelzeg gende titel van het artikel van Jules Braat. Hij beschrijft de gebeurtenissen die plaats vonden in de Van Dishoeckstraat in de nacht van 9-10 januari 1941. Tijdens een geallieerd bombardement werd de kapel van het ziekenhuis Sint Joseph getroffen. Drie nonnen (zusters Franciscanessen van Salzkotten) kwamen om het leven. Het gevolg: het ziekenhuis werd deels over geplaatst naar een schoolgebouw aan de Bonedijkestraat. De Franse koning Lodewijk XIV reikte de belangrijke Orde van Sint-Michel uit aan maar liefst twee Vlissingers. Michiel de Ruyter mocht hem in ontvangst nemen vanwege zijn belangrijke overwinning in de Vierdaagse Zeeslag. De nieuwe presentatie van het muZEEum bevat onder meer een vitrine met daarin de onderscheiding die Cornelis Lampsins in 1662 mocht ontvan gen. Waarom kreeg deze rijke Vlissingse reder deze ridderorde? Pol Verbeeck legt uit dat een bezoek aan het muZEEum wellicht het antwoord oplevert. Ook is er de bijdrage Van het bestuur waar in voorzitter Marianne Kloosterboer met de nodige voorzichtigheid de plannen voor de vriendenvereniging ontvouwt die dit jaar worden georganiseerd. Zij hoopt op een aantal lezingen en zelfs weer een excursie. Namens de redactie wens ik u veel lees- en kijkplezier.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 4