Den Spiegel 4 Het Gasthuis te Vlissingen, het Vlissings Gemeente ziekenhuis in de Hellebardierstraat. In de deuropening staat zuster H. Sipma, de man met de ziekenwagen is Jan Sorel. De foto staat in de folder ‘Vlissingsch Ziekenhuisfonds’ (21 feb. 1920). De ziekenwagen is een zogenaamde ‘raderbrancard’, uitgevonden in de jaren tachtig van de negentiende eeuw door De Mooy. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) De oorsprong van het gebouwencomplex ligt in eind zestiende eeuw, circa 1590. In die tijd was de Hellebardierstraat bebouwd met een aantal kleine, eenvoudige huisjes op brede, ondiepe kavels, alle in het ver lengde van de huizen Bellamypark 9 en 11. De tegenwoordige panden Hellebardier- straat 4 en 6 en de beide bouwdelen links en rechts naast de poort van het Gasthuis dateren nog uit die beginperiode. Op de plaats van het poortje bevond zich een steeg, tussen de twee huizen. Omstreeks het midden van de zeventiende eeuw werd aan het eind van dit steegje achter de huizen een nieuw, langwerpig ge bouw opgericht. Het moet een woonfunctie gekregen hebben, een logementsgebouw. Rond 1660 kwam het logementsgebouw in handen van burgemeester Thijssen. Deze bezat ook de naastgelegen huizen naar de hoek Hellebardierstraat/Breewaterstraat. Later is daar het gebouw van de jeugd herberg verschenen, maar hierover later meer. Het logementsgebouw liet burge meester Thijssen in 1661 verbouwen tot een zogenaamd ’Groot Heerenlogement’. Bij deze verbouwing werd het steegje over- bouwd en zo ontstond er een fraaie gang. De buitenmuren werden nu binnenmuren en voorzien van deuren met fraai houtsnij werk. Buiten verrees het aardig zandstenen poor tje. Zeer fraai is de leuning van het trap portaal in het Gasthuis. Ook in de volgen de eeuw werd het complex uitgebreid, nu met een bakkerij en een pakhuis. Het ge heel stond tot 1823 bekend als het ‘Groot Heeren Logement’. Een ‘Groot Heerenlogement’ moet zoiets als een sterrenhotel geweest zijn, in tegen stelling tot de eenvoudige herbergen uit die tijd. Gedurende de rest van de zeventiende en de hele achttiende eeuw heeft het ge bouw als zodanig dienst gedaan. Het ge bouw overleefde nog de Franse tijd maar daarna was het toch afgelopen met het Heerenlogement. Na het overlijden van de logementshouders zou op 24 september 1823 een openbare verkoop plaatsvinden. Het gasthuis in de Hellebardierstraat. Aan vankelijk werd het gebouw gebruikt als Heerenlogement. In 1823 werd het ingericht als gasthuis en in latere jaren (tot 1956), als bejaardenhuis. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen)

Den Spiegel | 2022 | | pagina 6