Sluiting van jeugdherberg Scheldestroom Den Spiegel 6 Waterpomp Gasthuis 1930. Dit is de water pomp met vont op zijn oorspronkelijke plaats, achter het voormalig gasthuis in de Hellbardierstraat in Vlissingen. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) gasthuis in de Hellebardierstraat. Er waren waterbakken aan toegevoegd om het water bij het oppompen op te vangen. De officiële opening van de nieuwe jeugd herberg in de Hellebardierstraat is op 10 juni 1967. Op het moment dat burgemeester B. Kolff een aantal duiven loslaat, zwaaien de deuren open. Er is fanfaremuziek en een rondvaart waarvoor zo veel belangstelling is dat vele genodigden teleurgesteld op de kade moeten achterblijven. Er volgt ook een rondleiding door het nieu we gebouw waarbij de oud-directeur Peters van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) verrukt blijft staan bij de grote slaapzaal op de zolderverdieping die plaats biedt aan 50 personen. Jeugdherbergvader Bob Kossen was een ander mening toege daan. Met een zaal van die grootte waar zoveel mensen slapen en iedereen midden in de nacht kan binnenkomen, valt niet te werken (de jeugdherberg in Vlissingen had veel ruimere openingstijden dan de andere jeugdherbergen in Nederland). Verbouwingen hebben er nooit kunnen plaatsvinden omdat al jaren werd uitgeke ken naar een betere locatie. De ingediende plannen voor de huidige locatie zijn altijd afgekeurd op eisen van brandveiligheid en daaruit voortvloeiend, te hoog bevonden kosten. Het karakter van het gebouw bleef bestaan, met grote zalen die wel beter wa ren ingericht, maar die de sfeer van een ziekenhuis in stand hielden. De gewoonten en regels veranderden wel in de loop van de tijd. De verplichte corvee kwam te vervallen. De bezoekers mochten geen ‘natte werkzaamheden’ meer ver richten zoals dweilen en de wasruimtes schoonmaken. Toen kwam ook de bepaling dat bezoekers niet meer mochten afwassen als er een afwasmachine was. Daarna hoef den ze alleen nog hun bord en bestek af te wassen. 'Ik zie nog de files in de keuken staan', herinnerde Bob zich. De jeugdherberg was meer dan een ver blijf voor gasten die met een rugzak op reis waren. Voor Vlissingen had hij ook een sociaal-culturele functie. Het was voor vele organisaties een ontmoetingsplek en ver gaderruimte en er vonden tal van culturele activiteiten plaats (4). Variërend van een Chili-manifesatie, pop concerten en tentoonstellingen over het De Vlissingse jeugdherberg Scheldestroom bestaat niet meer. Bij de sluiting van de deuren op 1 november 1985 ging ook de Vlissingse jeugdherberg dicht, en wel defi nitief. Daarmee kwam er een einde aan een periode, die werd gekenmerkt door vele veranderingen (3). Gestart werd in 1929 in de Willem-3 ka zerne (Oranjestraat) met als doel: ‘het on der behoorlijk toezicht herbergen van den reizende en trekkende jeugd en indirect de bevordering van het vreemdelingenver keer.’ Op 11 juni 1930 werd hij geopend. Het aantal bezoekers groeide in de loop van de dertiger jaren van 221 trekkers naar 3.300 overnachtingen per jaar. Ruim 40 jaar later is sprake van 14.000 over nachtingen per jaar.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 8