De Vlissingse De Vlissingse Opstand, zes hardnekkige misverstanden t Peter van Druenen ^7 >i Juli 2022 13 Het verhaal over de Vlissingse Opstand op 6 april 1572 mag genoegzaam bekend zijn. Het is vaak beschreven in boeken, artikelen en voordrachten. De gebeurtenissen wor den de laatste decennia onder grote pu blieke belangstelling jaarlijks nagespeeld door een enthousiaste groep in zestiende- eeuwse kleding gestoken Vlissingers. Populair onderdeel is het lossen van een kanonschot vanaf het Rondeel richting de Westerschelde, waarbij een beroep wordt gedaan op de fantasie van de toe schouwers om de vloot van Spaanse sche pen met de 1000 kersverse soldaten, er bij te denken. Ander hoogtepunt: de op ruiende toespraak van de priester in de Sint-Jacobskerk waarin hij wijst op de toegenomen belastingdruk, de bouw van een citadel op de plaats waar eigenlijk een haven was gepland en de overlast die de ingekwartierde Waalse soldaten in Spaanse dienst veroorzaakten. Slotakkoord is altijd de ophanging van de tot stadsvijand num mer één gebombardeerde Spanjaard Pa checo. Regelmatig ook wordt omstreeks de zesde april de plaatselijke historicus opgetrommeld om weer eens te verkon digen dat niet Den Briel, maar Vlissingen de eerste stad was in de Nederlanden die succesvol in opstand kwam tegen de Span jaarden. Het aardige is dat de grote lijnen van dit verhaal zo ongeveer wel kloppen: er was overlast, de fundamenten voor die vermale dijde citadel waren gelegd, het volk werd opgeruid in de kerk, de Spaanse vloot met de soldaten lag voor de rede van Vlissin- gen, er werden enkele kanonschoten gelost en aan het eind van de dag was Vlissingen in handen van de Vlissingers zelf, waarmee ze inderdaad de eerste waren die dit pres teerden. Het feit dat er een Spanjaard werd opgehangen berust ook op waarheid, al moeten we deze gebeurtenis wat later in de tijd plaatsen. Wanneer we echter met een kritische blik gaan kijken naar deze weergave van de geschiedenis van de Vlissingse Opstand, rijzen er veel vragen: was Den Briel de eerste, op 1 april, of was het toch Vlissin- gen, vijf dagen later? Ontstond er spontaan een opstand of waren er al eerder plannen in die richting? Vocht de stad tegen de Spanjaarden of was er alleen sprake van een afkeer van Alva en zijn terreurbewind? Streden in Vlissingen de protestanten tegen de katholieken of had godsdienst weinig te maken met de opstand? Wat was eigenlijk de rol van de watergeuzen? En natuurlijk, last but not least, werd er in de persoon van de Spanjaard Pacheco nu echt een monster opgehangen of ging het om iemand die in april 1572 op het verkeerde moment op de verkeerde plek was? 2 BQDC

Den Spiegel | 2022 | | pagina 15