Juli 2022 17 Filips II omstreeks 1570 (schilderij van Anthonis Mor, Rijksmuseum, Amsterdam). Karel V omstreeks 1530 (schilderij van Jan Cornelisz. Vermeyen omstreeks 1530, Rijksmuseum, Amsterdam). Vlissingen. Niet duidelijk is, of hij dat ook al was in de eerste dagen van april. Wanneer dat wel het geval was, kan hij beschouwd worden als ooggetuige, wanneer hij later dat jaar is aangetreden, had hij de verhalen in elk geval uit de eerste hand. De opstand was waarschijnlijk nog lange tijd het ge sprek van de dag en een intellectueel als de Raed die onderwijs moest gaan geven, zal zich ongetwijfeld nauwkeurig en uit gebreid op de hoogte hebben laten stellen van de geschiedenis van zijn nieuwe woon plaats waar hij in 1574 deken werd. In 1594 vertaalde hij de samenvatting van de Instituten van Johannes Calvijn in het Ne derlands en legde hij een verband tussen de gebeurtenissen in Vlissingen in april 1572 en het wegschuiven van de steen voor het graf van Christus. Hij eindigde met een dagtekening: 2 april 1594 en meldde daarbij dat op diezelfde dag, maar dan 22 jaar eerder, Vlissingen zich bevrijdde van de Spanjaarden. Latere geschied schrijvers hebben dit afgedaan als een ver- gissing van de auteur, maar maakten de fout dat ze de vermelding van de eerste paasdag koppelden aan die van 2 april. In de oorspronkelijke tekst van De Raedt is dit echter niet het geval en staan ze los van elkaar, met twee folios ertussen. Het is dus heel goed mogelijk dat hij doelde op het begin én het eind van de opstand, waar drie dagen tussen lagen. De tweede bewijslaag gaat wat verder terug in de tijd, naar maart 1572 en waarschijnlijk nog eerder. Hiervoor is het nodig aan te tonen dat Vlissingen voor de machthebbers van die dagen een van de belangrijkste strategische steden was in West-Europa. De vader van Filips II, Karel V, die naast koning van Spanje ook nog eens keizer was van het heilige Roomse Rijk, was daar kort en duidelijk over: “Vlissingen is de sleu tel van de Nederlanden en de doorgang voor de hele wereld”. De stad speelde be langrijke rol in de verdediging van het rijk waartoe ook de Nederlanden behoorden. Karel had al tussen 1545 en 1550 Fort

Den Spiegel | 2022 | | pagina 19